Zabytkowe meble, które niegdyś stanowiły wyposażenie pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu (Podkarpackie) zostaną odnowione i powrócą na swoje miejsce. Liczący ponad 200 lat obiekt to jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych na Podkarpaciu.
Obecnie rezydencja jest filią Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Dyrektor muzeum Łukasz Zagrobelny poinformował, że odnowionych zostanie 20 obiektów, stanowiących wyposażenie pałacu w Zarzeczu. Są to krzesła, stoły, kanapy, serwantki, komody.
„Wiele z nich jest w tak złym stanie, że do tej pory musiały pozostać w muzealnym magazynie. Po odzyskaniu swoich walorów estetycznych meble powrócą +do domu+. Dzięki temu sale wystawowe zarzeckiego pałacu wzbogacą się o kilka istotnych elementów, co pozwoli na nowo je zaaranżować i uzupełnić o cenne eksponaty, niepokazywane do tej pory zwiedzającym” – zaznaczył Zagrobelny.
Wśród nowych eksponatów są m.in. oryginalne grafiki z teki Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej, pierwszej właścicielki pałacu, autorki pierwszej aranżacji jego wnętrz. Hrabina stworzyła, według własnego pomysłu, wiejską rezydencję w Zarzeczu, która w pierwszej połowie XIX wieku była uważana za jedno z najpiękniejszych założeń parkowo-pałacowych w monarchii habsburskiej. Park do dziś otacza posiadłość.
„Równocześnie z pracami konserwatorskimi trwać będzie praca nad zmianą aranżacji zarzeckich wnętrz, tak by jeszcze pełniej i dokładniej można było ukazać historię całego założenia pałacowo-parkowego, jego pierwszej właścicielki, rodu Dzieduszyckich, tak zasłużonego dla rozwoju polskiej kultury i edukacji” – podkreślił Zagrobelny.
Zakończenie prac konserwatorskich w pałacu planowane jest na grudzień. Konrad Sawiński ze starostwa powiatowego w Jarosławiu, które zarządza jarosławskim muzeum, przekazał, że odnowienie wyposażenia pałacu jest kolejnym etapem prac konserwatorskich rozpoczętych w 2018 roku.
Starosta jarosławski Stanisław Kłopot poinformował, że projekt, którego realizacja pozwoli na modernizację, uzupełnienie i rozbudowę stałej ekspozycji Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu otrzymało dofinansowanie od ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ pat/