Jak Bóg stworzył świat? Czy ksiądz jako dziecko lubił się modlić? Co arcybiskup robi dla dzieci? – to niektóre z pytań, jakie zadały w sobotę dzieci metropolicie krakowskiemu abp. Markowi Jędraszewskiemu podczas pierwszych „Dialogów” z najmłodszymi.
„Dialogi” arcybiskupa Jędraszewskiego odbyły się w ramach drugiego Pikniku Rodzinnego przed oknem papieskim przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie. Wcześniej metropolita prowadził „dialogi” z dorosłymi, najczęściej w kolegiacie św. Anny.
Dzieci zadawały duchownemu pytania o tematyce religijnej, ale i osobiste – przede wszystkim o dzieciństwo.
Najmłodsi pytali jak Bóg stworzył świat, dlaczego szatan nienawidzi Boga. Jedno z dzieci zapytało, jakie są dowody na istnienie Boga – w odpowiedzi arcybiskup zaznaczył, że otaczający nas świat nie może być dziełem przypadku. Metropolita zapytany o to, co robi dla dzieci, przyznał, że rzadko ma bezpośredni kontakt z nimi, ale wielokrotnie zwraca się do ludzi starszych, aby kochali swoje dzieci i troszczyli się o ich prawidłowy rozwój.
Wiele pytań dotyczyło dzieciństwa arcybiskupa. Najmłodszych interesowało m.in., czy metropolita lubił się modlić, czy lubił pływać, czy jeździł na rowerze, czy miał zwierzęta. Abp Jędraszewski wspominał, że w dzieciństwie modlił się inaczej niż teraz; pamięta jak jego rodzice codziennie klękali przy łóżku i patrząc w obraz modlili się. Metropolita pływał w morzu i jeziorach, jeździł też na rowerze – ale w tej chwili zapomniał jak się to robi. Jako dziecko duchowny nie miał zwierząt, ponieważ mieszkał w bloku i nie było warunków dla nich.
W programie Pikniku Rodzinnego znalazły się m.in. quizy historyczne i o świętych, pokaz akrobatyki, zabawy z wodzirejem, warsztaty rękodzieła.
Celem wydarzenia było promowanie chrześcijańskich wartości, przede wszystkim rodziny.
W tym roku przypada 25-lecie listu do rodzin "Gratissimam sane" św. Jana Pawła II, wystosowanego w 1994 r. z okazji Międzynarodowego Roku Rodziny.
W liście tym ojciec święty zwrócił uwagę m.in. na to, że "rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą" drogą do Kościoła. Pisał m.in. o "cywilizacji miłości", której podwaliną jest małżeństwo kobiety i mężczyzny. Podkreślił także, że "cywilizacja miłości" oznacza odpowiedzialne rodzicielstwo. Zwracał też uwagę m.in. na czwarte przykazanie – "Czcij ojca twego i matkę twoją". (PAP)
Autor: Beata Kołodziej
bko/ mmu/