Polska po 1989 roku

23.07.2017

Metropolita krakowski zaprasza na obchody rocznicy ŚDM Kraków 2016

Światowe Dni Młodzieży nie zostały nam dane tylko dla wzruszających wspomnień, ale przede wszystkim jako zadanie do wypełnienia, które nigdy się nie przedawnia - napisał do wiernych metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, zapraszając do wspólnego świętowania pierwszej rocznicy ŚDM.

W sobotę 29 lipca w Tauron Arenie Kraków zaplanowano koncert "Młodość - projekt życia", podczas którego wystąpią m.in. Arkadio, Krzysztof Iwaneczko, Monika Kuszyńska, Anita Lipnicka, Marika, Natalia Niemen, NiemaGOtu, Trzecia Godzina Dnia. Dzień później w sanktuarium św. Jana Pawła II odprawiona zostanie uroczysta msza św. dziękczynna.

List abp Jędraszewskiego będący zaproszeniem na te wydarzenia jest w niedzielę odczytywany w parafiach archidiecezji krakowskiej.

Metropolita krakowski przypomina, że przed rokiem gościliśmy młodych ludzi z całego świata, którzy razem z papieżem Franciszkiem, biskupami i kapłanami składali "świadectwo żywej wiary, niegasnącej nadziei i żarliwej miłości" i pokazywali "znękanemu światu, że pokój jest możliwy, a spotkanie z miłosiernym Panem zmienia ludzkie serca".

"Światowe Dni Młodzieży nie zostały nam jednak dane tylko dla wzruszających wspomnień, ale przede wszystkim jako zadanie do wypełnienia, które nigdy się nie przedawnia" – podkreślił abp Jędraszewski. Jak zauważył mieszkańcy Polski i Krakowa doświadczyli w czasie ŚDM solidarności w tworzeniu wspólnego, dobrego dzieła, a doświadczenie to jest wciąż żywe w wielu parafiach i wspólnotach.

W trakcie koncertu w Tauron Arenie abp Jędraszewski ma wręczyć nagrodę "Młodość - projekt życia" dla młodych ludzi, którzy ofiarnie i twórczo angażują się w życie Kościoła oraz środowisk lokalnych. Nagroda ma charakter honorowy, laureat otrzyma statuetkę, symbolizującą Iskrę Miłosierdzia i nawiązującą kształtem do logo ŚDM Kraków 2016.

Koncert poprzedzi katecheza wygłoszona do młodych przez metropolitę krakowskiego w pobliskim kościele księży pijarów. Zaplanowano też czas na wymianę doświadczeń, świadectwa i prezentację inicjatyw powstałych po ŚDM.

Abp Jędraszewski napisał do wiernych, że za dar Światowych Dni Młodych nieustannie powinniśmy dziękować Panu, dlatego zachęca i zaprasza do wspólnego świętowania.

Organizatorem obchodów jest Archidiecezja Krakowska we współpracy z miastem Kraków i Województwem Małopolskim.

Rocznica ŚDM będzie obchodzona także w Brzegach k. Wieliczki, gdzie przed rokiem funkcjonował Campus Misericordiae, w którym odbyło się całonocne czuwanie młodych oraz msza posłania celebrowana przez papieża Franciszka.

W sobotę 29 lipca o godz. 22 w Brzegach odbędzie się koncert uwielbienia, a dopełnieniem wieczoru będzie zapalenie świec - symbolicznego płomienia dla młodych ze wszystkich kontynentów. W niedzielę od godz. 14.30 na scenie plenerowej prezentować się będą młodzieżowe zespoły grające muzykę chrześcijańską, a o godz. 19 zabrzmi "Oratorium o św. Kindze" skomponowane przez Piotra Pałkę. Później zaplanowano koncert z udziałem New Life’m i Natalii Niemen.

Światowe Dni Młodzieży, w których uczestniczył papież Franciszek, odbywały się w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki od 26 do 31 lipca 2016 r. i zgromadziły - według organizatorów - ponad 2 mln pielgrzymów.(PAP)

wos/ malk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL