Łódzki magistrat przeznaczy 500 mln zł z budżetu miasta na rewitalizację ośmiu kwartałów w centrum miasta, a drugie tyle ma pochodzić z UE. W piątek zakończył się ważny etap tego projektu - proces przygotowywania wniosków o dotacje unijne.
"To pieniądze niemałe – po raz pierwszy w historii i prawdopodobnie po raz ostatni tak duża suma zostanie przeznaczona na rewitalizację. Mówimy tu o miliardzie złotych, przy czym z UE dostaniemy połowę tej kwoty" - zaznaczył wiceprezydent Łodzi Wojciech Rosicki. Spotkał się on z mediami w siedzibie biura ds. rewitalizacji, w sali wypełnionej segregatorami z dokumentacją dotyczącą wniosków. Jak zaznaczył, liczba opracowanych programów funkcjonalno-użytkowych, diagnoz budynków itp. dokumentów niezbędnych do uzyskania dofinansowania była "gigantyczna" i nieporównywalna z żadnym tego typu projektem w kraju.
W ramach projektu centrum miasta podzielono na 20 kwartałów, z czego osiem uznano za priorytetowe – na ich modernizację przeznaczone zostaną unijne pieniądze. Planuje się m.in. remonty ponad 20 ulic i ponad 100 budynków w okolicach ul. Piotrkowskiej, Sienkiewicza, al. Kościuszki. Zmieni się wygląd ulic - zamiast szerokich jezdni będą szerokie chodniki, szpalery drzew i ławki. Powstaną nowe skwery i małe parki, a na parterach budynków - lokale użytkowe dla małych i średnich przedsiębiorców.
"Składamy ostatnie podpisy na wnioskach dotyczących rewitalizacji ośmiu kwartałów w centrum miasta. Udało nam się zdążyć, bo do 28 lutego musimy przekazać je wszystkie do urzędu marszałkowskiego i mamy nadzieję, że zdążyliśmy przygotować je na tyle dobrze, że przejdą kolejne oceny formalne i środki, o które się ubiegamy, zostaną nam przydzielone" - mówił.
Po ukończeniu etapu przygotowania dokumentacji zmieni się rola Biura ds. Rewitalizacji – będzie monitorowało rozliczanie projektów unijnych i zajmie się społeczną częścią rewitalizacji.
"Przed nami ogromne wyzwanie. Za chwilę rozkopiemy całe centrum miasta. Jeśli dodamy do tego budowę tunelu średnicowego łączącego dworce Łódź Fabryczna i Łódź Kaliska, związane z tym wyłączenie paru skrzyżowań, to czeka nas, kierowców, bardzo ciężki okres. Ale potem będzie duża satysfakcja z tego, że mamy zmienione miasto" - podkreślił wiceprezydent.
Dyrektor Biura ds. Rewitalizacji Marcin Obijalski poinformował, że przetargi, które zostaną ogłoszone w przyszłym tygodniu, będą dotyczyły okolic ul. Moniuszki.
Rewitalizacja zyska też wymiar społeczny – we współpracy z organizacjami pozarządowymi tworzone będą m.in. centra obywatelskie, w których mieszkańcy będą mogli realizować lokalne inicjatywy, czy centra wsparcia aktywności zawodowej kobiet. (PAP)
agm/ pad/