Mimo trwającej pandemii odbędzie się w tym roku 51. konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych, jednak w zmienionej formule. W 2020 r. jubileuszowa edycja - właśnie z powodu pandemii OVID-19 - nie odbyła się.
Niedziela Palmowa w Łysych i konkurs na palmy to jedne z ważniejszych elementów tradycji na Kurpiach. W 2020 r. z powodu pandemii - jubileuszowy 50. konkurs nie odbył się w ogóle. W tym roku można wykonać tradycyjne palmy, przynieść je do starego kościoła w Łysych w piątek i sobotę przed Niedzielą Palmową, która przypada 28 marca.
Palmy będą ocenione przez komisję konkursową w sobotę 27 marca. Z powodu trwającej pandemii, nie będzie jednak w Niedzielę Palmową tradycyjnej procesji z tymi palmami w kościele w Łysych - poinformowała PAP dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce Maria Samsel, która uczestniczy od lat w pracach konkursowego jury.
51. konkurs organizuje gmina Łyse z gminnym ośrodkiem kultury, parafią w Łysych i starostą ostrołęckim we współpracy z ministerstwem kultury i dziedzictwa narodowego, samorządem województwa mazowieckiego, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce i Kurpiowskim Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym w Łysych.
Znany jest szczegółowy regulamin konkursu. Jego celem jest - co podkreślono w tym regulaminie - popularyzowanie tradycyjnej plastyki obrzędowej okresu wielkanocnego na Kurpiach jej zachowywanie i reaktywacja. Konkurs służy też specjalistom do oceny stanu zachowania tych tradycji. Maria Samsel powiedziała, że główny cel konkursu to ratowanie tradycji wykonywania kurpiowskich palm.
W regulaminie zaznaczono, że kurpiowska palma musi mieć minimum 1,2 metra wysokości, musi być wykonana z tradycyjnych materiałów takich jak bibuła, papier i zielone rośliny; nie wolno używać roślin będących pod ochroną.
"Sami jesteśmy ciekawi ile palm będzie zgłoszonych do konkursu" - powiedziała Maria Samsel. Zaznaczyła, że w historii konkursu w Łysych, oprócz 2020 r. tylko raz w 1979 r. konkurs był inny niż zawsze, bo z powodu powodzi miał lokalny charakter.
Samsel poinformowała także, że trwają też starania, by zebrać dokumentację i przygotować wniosek o wpisanie uroczystości Niedzieli Palmowej na Kurpiach na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, wzorem procesji Bożego Ciała w Łowiczu.
Ostatnio na te listę wpisano wycinankarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej, wcześniej również wypiekanie kurpiowskiego pieczywa obrzędowego: byśków i nowych latek.(PAP)
autor: Izabela Próchnicka
kow/ itm/