Kultura i sztuka po 1989 roku

23.05.2014 aktualizacja 18.07.2016

Minister kultury przekazał dofinansowanie na Muzeum Pana Tadeusza

Rękopis Pana Tadeusza. Fot. PAP/G. Hawałej Rękopis Pana Tadeusza. Fot. PAP/G. Hawałej

Minister kultury Bogdan Zdrojewski przekazał w piątek wrocławskiemu Ossolineum umowę na dofinansowanie budowy Muzeum Pana Tadeusza. Wsparcie wyniesie 38,4 mln zł, a cała inwestycja ma kosztować 45 mln. Muzeum zostanie otwarte w kwietniu 2016 r.

Centralnym punktem ekspozycji będzie rękopis "Pana Tadeusza", który od 1999 r. znajduje się w zbiorach Ossolineum. Tekst mickiewiczowskiej epopei ma posłużyć organizatorom stałej ekspozycji jak punkt wyjścia do poruszania się po różnych tematach związanych z literaturą, historią i kulturą okresu romantyzmu.

Minister Zdrojewski podkreślił, że projekt Ossolineum był jednym z najlepszych i mieścił się w czołowej dziesiątce z ponad trzystu złożonych projektów. „Przekazuję tę umowę w przekonaniu, że Wrocław zyskuje nową placówkę, która będzie w stu procentach świetnie wyposażona, świetnie zlokalizowana i wykonana według najnowocześniejszych standardów. Ta placówka będzie miała silne edukacyjne przesłanie, na którym mi bardzo zależy” - dodał Zdrojewski.

Dofinansowanie w kwocie 38,4 mln zł odbywa się w ramach funduszu norweskiego i funduszy EOG ma lata 2009-2014. Cała inwestycja ma kosztować 45 mln zł. Projekt przewiduje przebudowę zabytkowej kamienicy w Rynku oraz adaptację pomieszczeń na skarbiec muzealny.

Z pozyskanych pieniędzy zaplanowano też konserwację zbiorów m.in. szkatuły hebanowej na rękopis "Pana Tadeusza", sześciu olejnych obrazów oraz zabytków bibliotecznych – starych druków i czasopism. Wszystkie obiekty zostaną również zdigitalizowane - poinformował dyrektor Ossolineum Adolf Juzwenko.

Ekspozycja będzie miała charakter multimedialny i interaktywny. Znajdzie się tam też wiele propozycji dla dzieci.

Pomysł powołania Muzeum Pana Tadeusza narodził się w 2006 r. Pomysłodawcami powstania muzeum są miasto Wrocław oraz Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Muzeum ma zostać otwarte w kwietniu 2016 r.

Dotychczas w Kamienicy pod Złotym Słońcem w Rynku były prezentowane wystawy czasowe. Znajdują się tam również gabinety poświęcone postaciom Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich oraz Władysława i Zofii Bartoszewskich. Projekt muzeum przewiduje, że nadal będą się tam również odbywać wystawy czasowe, imprezy muzyczne i teatralne.(PAP)

ros/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL