II wojna światowa

21.01.2019

MKiDN sfinansowało odnowienie trzech Cmentarzy Polskich Uchodźców w Tanzanii

MKiDN sfinansowało odnowienie trzech Cmentarzy Polskich Uchodźców położonych w Tengeru, Ifunda oraz Bigwa w Tanzanii, na których łącznie pochowanych zostało 177 osób trzech wyznań: rzymsko-katolickiego, prawosławnego i mojżeszowego - poinformował resort kultury.

Prace zostały zrealizowane pod nadzorem Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Der es Salaam.

Ministerstwo kultury przypomina, że ludność polska, ewakuowana w 1942 r. z terenów Związku Sowieckiego do Iranu, była kierowana do osiedli w Indiach, Afryce, Meksyku i Nowej Zelandii. W lipcu 1942 r. rząd brytyjski, w porozumieniu z gubernatorami Tanganiki, Kenii, Ugandy i Nyasy, wyraził zgodę na osiedlenie się na czas wojny na ww. obszarach polskich uchodźców. Pierwsi Polacy przybyli do Afryki 27 sierpnia 1942 r. Pod koniec 1944 r. w Afryce Wschodniej przebywało ponad 13 tys. obywateli polskich, tworząc najliczniejszą na tym obszarze mniejszość pochodzenia europejskiego. Istniało tam sześć stałych osiedli uchodźczych, jak również kilka obozów przejściowych.

"Sprawowanie opieki, budowa, remonty czy prace konserwatorskie, obejmujące Polskie Miejsca Pamięci Narodowej położone poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej, leżą w kompetencjach Wydziału ds. Miejsc Pamięci za Granicą w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych" - napisano w komunikacie MKiDN.

Dodano, że do zadań wydziału należy także "prowadzenie poza Polską prac archeologiczno-ekshumacyjnych i identyfikacyjnych związanych z martyrologią narodu polskiego oraz realizowanie zadań wynikających z umów międzynarodowych dotyczących miejsc pamięci narodowej, w tym grobów i cmentarzy wojennych poza granicami RP".

Poinformowano, że w planach MKiDN jest odnowienie w najbliższych latach wszystkich Cmentarzy Polskich Uchodźców położonych w Afryce Wschodniej. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL