XIX wiek

12.07.2017

Modernizacja stacji kolejowej w Piotrkowie Trybunalskim: odnawiana jest m.in. zabytkowa wiata

Wygodniejsza obsługa i utrzymanie historycznego stylu nawiązującego do Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej mają być efektem modernizacji stacji kolejowej w Piotrkowie Trybunalskim - poinformowały w środę PKP PLK. Odnawiana jest m.in. zabytkowa wiata z 1864 roku.

Jak poinformował w środę PAP rzecznik prasowy PKP PLK Mirosław Siemieniec, roboty prowadzone przy modernizacji peronu nr 1 piotrkowskiej stacji obejmują m.in. nową antypoślizgową nawierzchnię, oświetlenie i ławki oraz odnowienie pochodzącej z XIX-wieku wiaty.

"Po renowacji zadaszenie lepiej ochroni podróżnych, lecz zachowa historyczny kształt, z czasów Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej. Obecnie trwają prace związane z konstrukcją wiaty oraz przebudową peronu. Zdemontowane żeliwne podpory zostały oczyszczone i zabezpieczone antykorozyjnie. Wykonawca poza terenem budowy czyści elementy dachu" – powiedział Siemieniec.

Obiekt znajduje się w rejestrze zabytków, dlatego inwestycja prowadzona jest pod nadzorem konserwatora zabytków.

Rzecznik dodał, że na stacji pojawią się nowe gabloty z rozkładami jazdy i czytelne oznakowania, co ma poprawić komfort podróżnych, a monitoring zwiększyć bezpieczeństwo na stacji.

Jak zapewnił, prace przebiegają planowo i nie wpływają na kursowanie pociągów.

Koszt przebudowy wiaty i peronu nr 1 to blisko 4,5 mln zł. Inwestycja ma zakończyć się w grudniu br. (PAP)

bap/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL