Muzeum Auschwitz zamierza przeprowadzić konserwację dwóch baraków murowanych, w których mieszkali więźniowie byłego obozu Birkenau. Placówka szuka wykonawcy dokumentacji projektowo-kosztorysowej. W poniedziałek podała, że jest firma skłonna ją opracować.
Muzeum Auschwitz rozpisało dwa przetargi, które mają wyłonić wykonawcę dokumentacji dla poszczególnych baraków poobozowych. Przeznaczyło na każdą z nich 264 tys. zł brutto. W poniedziałek poinformowało, że w obu przypadkach ofertę złożyła jedynie firma z Kielc. Opiewają na tę samą kwotę: 317 tys. zł brutto.
Firma, z którą podpisane zostaną umowy, będzie miała niespełna rok na wywiązanie się z zadania.
Oba murowane baraki, które w niedalekiej przyszłości mają być poddanie konserwacji i remontowi budowlanemu, znajdują się na terenie części byłego obozu Birkenau nazywanej odcinkiem BI. Powstawał on od zimy 1941 r. i w ciągu 1942 r. Była to pierwszą z czterech planowanych części obozu Birkenau. Objęła ok. 25 ha. W sumie powstały tam 62 baraki mieszkalne, dziesięć mieszczących umywalnie i ustępy, a także dwie kuchnie, dwie łaźnie i tyle samo magazynów.
To kolejne poobozowe baraki poddane konserwacji. Wiosną ubiegłego roku rozpoczęły się prace przy dwóch barakach mieszkalnych. Finał nastąpić ma za ponad rok. Remont konserwatorski kolejnego zakończył się w 2019 r.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ pat/