Muzeum Częstochowskie przypomni postać Samuela Willenberga, urodzonego w Częstochowie polsko-izraelskiego artysty, uczestnika buntu w obozie zagłady w Treblince, który poświęcił życie upamiętnianiu ofiar Holokaustu. Wystawa o Willenbergu zostanie otwarta 26 stycznia w zabytkowym Ratuszu.
Ekspozycja, którą będzie można oglądać do 12 lutego, powstała w związku z trzema przypadającymi w tym roku rocznicami – 100. rocznicą urodzin Samuela Willenberga, 80. rocznicą buntu w obozie w Treblince oraz 80. rocznicą wybuchu powstania w Getcie Warszawskim.
Jak podaje Muzeum Częstochowskie, urodzony w 1923 r. w Częstochowie Samuel Willenberg był więźniem i uczestnikiem zbrojnego buntu w obozie zagłady w Treblince w sierpniu 1943 roku. Po ucieczce (wraz z grupą innych więźniów) z obozu włączył się w konspirację i walczył w Powstaniu Warszawskim.
Na początku lat 50. wraz z rodziną wyjechał do Izraela, gdzie przez kilkadziesiąt lat pracował jako geodeta. Po przejściu na emeryturę zajął się działalnością artystyczną poświęconą upamiętnianiu doświadczeń Holocaustu. Zmarł w 2016 roku w Izraelu.
"Samuel Willenberg na wiele sposobów opowiadał swoją historię. Napisał wspomnienia. Stworzył cykl rzeźb ukazujących obrazy i sytuacje, które zapamiętał z Treblinki. Przyjeżdżał do Polski opowiadać izraelskiej i polskiej młodzieży o swoim doświadczeniu. Był bohaterem filmów dokumentalnych, udzielił też wielu wywiadów, w których opowiadał swoją historię" - przypominają współorganizatorzy wystawy z Uniwersytetu Warszawskiego.
Będąc już na emeryturze, Willenberg ukończył rzeźbiarstwo na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Jerozolimie i szybko zyskał rozgłos pracami związanymi z Holokaustem. Tworzył głównie rzeźby w glinie oraz odlewy w brązie. Był autorem serii 15 rzeźb przedstawiających ludzi i sceny z Treblinki, a także kilku map i rysunków obozu.
Niespełna 20 lat temu rzeźby Willenberga prezentowano na wystawie "Żydzi-Częstochowianie" w Muzeum Częstochowskim. Był też autorem projektu pomnika ofiar częstochowskiego getta, odsłoniętego w tym mieście w 2009 r. Jest autorem wspomnieniowej książki o buncie w Treblince w 1943 r.
Wraz z Muzeum Częstochowskim wystawę przygotowało kilka instytucji i organizacji: Fundacja Dobry Grunt, Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z częstochowskim oddziałem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Inicjatywa jest częścią obchodów przypadającego w styczniu Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.(PAP)
mab/ pat/