Kościół katolicki w PRL

01.07.2018

Muzeum Gdańska dokumentuje budowy kościołów w czasach PRL

"Kościół obywatelski. Budowa gdańskich świątyń w okresie Polski Ludowej" "Kościół obywatelski. Budowa gdańskich świątyń w okresie Polski Ludowej"

Muzeum Gdańska rozpoczęło projekt, w ramach którego zbiera pamiątki, dokumenty, zdjęcia oraz wspomnienia gdańszczan związane z budowanymi na terenie miasta w okresie PRL kościołami. Na bazie archiwum ma powstać m.in. wystawa prezentująca proces powstawania świątyń.

O starcie nowego projektu Muzeum Gdańska poinformował rzecznik prasowy tej placówki Andrzej Gierszewski.

Koordynator przedsięwzięcia dr Andrzej Hoja wyjaśnił, że w jego ramach Muzeum Gdańska czeka na kontakt od osób, które posiadają fotografie, dokumenty, a także różnego typu pamiątki związane z budowami kościołów pomiędzy 1945 a 1989 rokiem. Hoja wyjaśnił, że przedmioty czy dokumenty można przekazać Muzeum w darze lub wypożyczyć je placówce w celu sporządzenia cyfrowych kopii lub fotografii.

Muzealnicy czekają też na zgłoszenia osób, które chciałyby podzielić się z nimi swoimi relacjami z udziału w budowach świątyń w czasach PRL. W tym roku placówka planuje zarejestrować - w formie filmowych nagrań - 14 takich relacji. Wspomnienia te zostaną włączone do zasobu Gdańskiego Archiwum Historii Mówionej, które prowadzi Muzeum.

Gierszewski przypomniał, że budowa nowych świątyń w PRL wiązała się z licznymi problemami: władze jak tylko mogły ograniczały budownictwo sakralne. „Przez trudności w wydawaniu zezwoleń, w pierwszych trzech dekadach po wojnie w Gdańsku rozpoczęto budowę zaledwie czterech nowych świątyń. W tym czasie liczba ludności miasta wzrosła o blisko 200 tysięcy w stosunku do stanu z 1939 roku" - podkreślił.

Każdy, kto chciałby podzielić się z Muzeum swoimi pamiątkami lub wspomnieniami, proszony jest o kontakt mailowy: moja.historia@muzeumgdansk.pl lub telefoniczny - pod numerami 531 077 692 i 694 923 146. Autorzy projektu czekają na zgłoszenia do końca września br.

Gierszewski poinformował, że - na bazie pozyskanych relacji, dokumentów, zdjęć itp. - Muzeum Gdańska chce przygotować wystawę prezentującą proces budowy kościołów na terenie Gdańska w czasach PRL. Ekspozycja ma zostać udostępniona jesienią na terenie dzielnic Przymorze, Stogi i Zaspa.

Również jesienią, w ramach przedsięwzięcia, odbędzie się wykład dr. Daniela Gucewicza pt. „+Depczemy się i popychamy; wielu mdleje z powodu ciasnoty+ - z dziejów budowy gdańskich kościołów w Polsce Ludowej".

Projekt uzyskał dofinansowanie z Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".

Partnerami Muzeum Gdańska w realizacji przedsięwzięcia pt. „Kościół obywatelski. Budowa gdańskich świątyń w okresie Polski Ludowej" są Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku oraz Gdański Archipelag Kultury. (PAP)

autor: Anna Kisicka

aks/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL