Muzeum Gdańska przygotowało wystawę czasową "Pokój z widokiem..." prezentującą gdańskie hotele w XIX i XX wieku. W Domu Uphagena zostanie zaprezentowanych ponad 110 eksponatów, które w większości pochodzą od osób prywatnych pozyskanych z ogólnopolskiej zbiórki.
Wystawa "Pokój z widokiem. Gdańskie hotele w XIX i XX w." przybliża historie dziesięciu hoteli działających w Gdańsku od XIX wieku do 1989 roku. Obejmuje również zagadnienia mniejszych, przedwojennych hoteli oraz tych, które znajdowały się poza granicami obecnego Śródmieścia, m.in. we Wrzeszczu i Oliwie.
"O hotelach, w dzisiejszym rozumieniu tego słowa, można mówić dopiero w odniesieniu do XIX w. W Gdańsku powstały w tym czasie dziesiątki hoteli i zajazdów, głównie w celu obsługi rodzącego się sektora turystycznego" - tłumaczył cytowany w komunikacie jeden z kuratorów wystawy dr Janusz Dargacz z Muzeum Gdańska.
Wyjaśnił, że do największych i najbardziej prestiżowych hoteli w dawnym Gdańsku należały Englisches Haus przy ul. Chlebnickiej oraz Hotel du Nord przy Długim Targu. "Duże zmiany w branży hotelowej przyniósł przełom XIX i XX w. Wówczas na miejscu zniwelowanych wałów i fos powstało kilka dużych i nowoczesnych obiektów liczących po sto i więcej pokoi. Najbardziej znanym i luksusowym był Danziger Hof przy Bramie Wyżynnej, który otwarto w 1898 roku" - wyliczał.
Wystawa "Pokój z widokiem. Gdańskie hotele w XIX i XX w." przybliża historie dziesięciu hoteli działających w Gdańsku od XIX wieku do 1989 roku. Obejmuje również zagadnienia mniejszych, przedwojennych hoteli oraz tych, które znajdowały się poza granicami obecnego Śródmieścia, m.in. we Wrzeszczu i Oliwie.
Kilka kolejnych hoteli - jak przypomniał - powstało w okolicach Dworca Głównego, m.in. Reichshof (1899), Continental (1899) i Deutscher Hof (1900). W okresie międzywojennym niektóre z nich znalazły się nawet w rękach Polaków. Po wojnie na zgliszczach zrujnowanego miasta zaczęto budować nowe.
Rzecznik muzeum dr Andrzej Gierszewski przekazał, że na wystawie zaprezentowano łącznie ok. 110 eksponatów, które pochodzą ze zbiorów Muzeum Gdańska oraz Muzeum Sopotu, Archiwum Państwowego w Gdańsku, Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Gdańskiej oraz innych instytucji.
Poinformował, że pamiątki zaprezentowane na wystawie przekazały również osoby prywatne w ramach ogólnopolskiej zbiórki, która zakończyła się w lutym br. "W ramach zbiórki zebrano 81 ilustracji i 38 obiektów. Na apel zespołu kuratorskiego odpowiedziało także kilka hoteli omówionych na wystawie, m.in. hotel Mercure Gdańsk Posejdon oraz Mercure Gdańsk Stare Miasto, czyli dawny Hevelius" - przekazał i dodał, że dawny Hevelius oprócz udostępnienia kroniki i dokumentów pozwolił także na nagranie relacji swoich pracowników, których można będzie wysłuchać na salach wystawowych Domu Uphagena.
Wystawa "Pokój z widokiem..." będzie czynna od soboty do 3 listopada br. w Domu Uphagena przy ul. Długiej w Gdańsku. Godziny otwarcia i ceny biletów dostępne są na stronie internetowej muzeum. W październiku odbędą się wydarzenia towarzyszące, tj. wykłady oraz oprowadzania kuratorskie.(PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ miś/