Muzeum Gdańska otrzymało w darowiźnie od anonimowego mieszkańca trzy przedwojenne zdjęcia mieszkanki Gdańska - Gretchen Drügenmüller. Akcja pozyskiwania pamiątek związanych z historią miasta trwa do końca roku.
Muzeum Gdańska przez cały 2018 rok zbiera pamiątki związane z życiem dawnych i współczesnych pokoleń gdańszczan. Mogą one trafić na wystawę o Gdańsku w planowanym Muzeum Gdańska, które ma powstać przy ulicy Rycerskiej. „Swój wkład może zaznaczyć każdy, kto dysponuje przedmiotami związanymi z historią Gdańska” – zachęca rzecznik muzeum, Andrzej Gierszewski.
„Otrzymaliśmy właśnie w darowiźnie kilka fotografii od anonimowego darczyńcy, który mieszkał w Gdańsku. Na ujęciach wykonanych w gdańskich atelier fotograficznych widnieje ta sama dziewczynka - Gretchen Druegenmüller” - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Na pierwszej fotografii z 1905 r. dziewczynka ma 11 lat, na kolejnej - 16. „Rodzina o tym niezwykle rzadkim nazwisku zamieszkiwała we Wrzeszczu. Najpewniej to właśnie ona zasiada przy stole na kolejnym przekazanym zdjęciu” – tłumaczy Ossowski.
Muzeum Gdańska przyjmuje pamiątki w depozyt albo wykonuje kopię cyfrową i umieszcza je na portalu www.dziedzictwo-gdansk.pl. Najciekawsze przekazane eksponaty mogą znaleźć się na wystawie w planowanym Muzeum Gdańska. Placówka zachęca do podzielenia się szczególnie przedmiotami związanymi z powojenną odbudową miasta i życiem codziennym, ale też m.in. relacjami o życiu w przedwojennym i powojennym Gdańsku, fotografiami, dokumentami i listami.
W skład Muzeum Gdańska (do 31 stycznia 2018 r. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska – PAP) wchodzi dziesięć oddziałów, z których każdy zawiaduje jednym bądź kilkoma zabytkowymi obiektami. W zestawie tym znajduje się: Ratusz Głównego Miasta, Dom Uphagena, Dwór Artusa, Twierdza Wisłoujście, Wartownia nr 1 na Westerplatte i Kuźnia Wodna w Oliwie. Oddziałami placówki są też: działające w Zespole Przedbramia ul. Długiej Muzeum Bursztynu, Muzeum Poczty Polskiej upamiętniające obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku oraz Muzeum Nauki Gdańskiej funkcjonujące w kościele św. Katarzyny.
Dziesiąty oddział placówki - Muzeum Gdańska, jest w fazie organizacyjnej. Placówka ma pokazywać dzieje miasta od momentu jego założenia w X wieku po czasy współczesne. W ubiegłym roku wszystkie oddziały Muzeum Gdańska odwiedziło w sumie blisko 380 tys. osób. (PAP)
Autor: Bożena Leszczyńska
bls/ je/