Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, posiadające największą na Górnym Śląsku, liczącą ponad 350 tys. obiektów, kolekcję zabytków archeologicznych, planuje nową aranżację stałej wystawy archeologicznej i etnograficznej. Placówka ogłosiła konkurs na opracowanie koncepcji.
Termin składania prac konkursowych mija 30 listopada tego roku. Pula nagród, łącznie dla obu wystaw, wynosi 50 tys. zł. Ponadto autor najlepszej pracy dla danej wystawy zostanie zaproszony do negocjacji umowy na wykonanie dokumentacji projektowej.
Celem konkursu jest wybranie estetycznych, atrakcyjnych i funkcjonalnych koncepcji aranżacji plastycznych dla stałych wystaw archeologii i etnografii w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Koncepcje te muszą być zgodne ze założeniami przedstawionych przez bytomskich muzealników scenariuszy.
Nowa stała wystawa archeologiczna ma nie tylko zapoznawać odbiorców z dziedzictwem archeologicznym Górnego Śląska, ale też w atrakcyjny sposób pokazywać, czym zajmują się archeolodzy i jakie znaczenie ma ich działalność dla nauki, dla społeczeństwa i zwykłego człowieka. Wystawa ma być uniwersalna, co oznacza dostosowanie przekazu do szerokiej grupy odbiorców: specjalistów, pasjonatów, miłośników najstarszych dziejów, dzieci, dorosłych, seniorów, uczniów, studentów, osób z dysfunkcjami, a także odbiorcy z zagranicy.
"Wystawa będzie miała charakter popularnonaukowy i powinna tak pokazać pradzieje regionu, aby odbiorca pozyskał niezbędne informacje. W związku z olbrzymią ilością materiału i tematyki, bogate dziedzictwo archeologiczne i najstarsze dzieje Górnego Śląska będą z konieczności zaprezentowane syntetycznie" - czytamy w opisie konkursu. Wystawa ma wykorzystywać multimedia, ale tak, by były one elementami wspierającymi, a nie dominującymi w ekspozycji.
Druga na nowo aranżowana wystawa stała - etnograficzna - ma prezentować zwyczaje doroczne zgodnie z porami roku (wiosna, lato, jesień, zima), w które będą wplecione zajęcia gospodarcze i zawodowe oraz cykle życia ludzkiego (narodziny, dzieciństwo, ślub, starość, śmierć). Założeniem jest, aby można ja było zwiedzać w całości lub według jednej z trzech ścieżek tematycznych: obrzędowość doroczna, cykle życia ludzkiego i obrzędowość rodzinna, a także praca i czas wolny. Ekspozycja będzie obejmowała teren Górnego Śląska od końca XIX wieku do lat 70. XX wieku - zarówno rolniczy, pasterski, jak i przemysłowy.
W ramach konkursu uczestnicy przygotowują pracę konkursową zawierającą część opisową (chodzi o prezentację idei dotyczącej całej wystawy wraz z uzasadnieniem zastosowanych środków wyrazu i materiałów) oraz graficzną (wizualizacja architektoniczna sal ekspozycyjnych i fragmentaryczne rozplanowanie poszczególnych sektorów ekspozycji).
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, którego początki sięgają 1910 roku, od ponad stu lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz dzieła sztuki. Zbiory poszczególnych działów należą do najliczniejszych nie tylko na Śląsku, ale i w kraju. Placówka mieści się w dwóch obiektach: modernistycznym gmachu oraz w dawnej siedzibie bytomskiego starostwa powiatowego - eklektycznym budynku z końca XIX wieku.(PAP)
mab/ pat/