Kultura i sztuka po 1989 roku

03.01.2017

Muzeum Górnośląskie udostępnia przedwojenne zdjęcia śląskich świątyń

Przedwojenne fotografie śląskich świątyń udostępnia w internecie Muzeum Górnośląskie w Bytomiu (Śląskie). W ramach przedsięwzięcia "Klisze pamięci – śladem górnośląskiego sacrum" zdigitalizowano i opublikowano już 175 z 1,6 tys. takich zdjęć.

Fotografie przedstawiają górnośląskie obiekty sakralne, ich wyposażenie oraz życie wspólnot parafialnych i stowarzyszeń m.in. z Katowic, Koszęcina, Pszczyny, Boronowa, Żor i Leszczyn. Zdjęcia wraz z opisem i krótkim rysem historycznym danego miejsca dostępne są na stronie www.kliszepamieci.pl. Można je oglądać oraz pobrać.

"Klisze pamięci – śladem górnośląskiego sacrum" to trzyletni projekt, obejmujący analizę, digitalizację i udostępnienie archiwalnych fotografii z lat 1900–1939, które zachowały się w postaci ok. 1,6 tys. szklanych klisz, należących do zbiorów Muzeum Górnośląskiego.

Jak przypomniała Małgorzata Iwanek z bytomskiego muzeum, na realizację przedsięwzięcia instytucja otrzymała dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Kultura Cyfrowa. "Dotacja przyznana instytucji na 2016 r. wyniosła 55 tys. zł i pozwoliła na przeprowadzenie pierwszego etapu prac – m.in. digitalizację części zbiorów i uruchomienie poświęconej im strony internetowej" – podała.

Dzięki temu zainaugurowano stronę www.kliszepamieci.pl, na której dostępnych jest już 175 fotografii, wcześniej poddanych konserwacji i cyfryzacji. Teraz muzeum będzie się ubiegało o kolejną dotację, by m.in. zdigitalizować pozostałe klisze. W międzyczasie instytucja ma we własnym zakresie udostępniać kolejne skany. "Będą też wywiady z proboszczami kościołów i aktualne zdjęcia tych świątyń" - dodała Iwanek.

W planach - uzależnionych od dotacji - bytomskich muzealników jest też opracowanie merytoryczne zasobów oraz wydanie katalogu. Projekt "Klisze pamięci..." obejmuje także m.in. wykonanie interaktywnej mapy z lokalizacją zabytków, proponowanymi trasami ich zwiedzania wokół oraz ikonografią konkretnych parafii. Ma też powstać archiwum historii mówionej umożliwiające korzystanie z zasobów osobom niewidomych lub niedowidzącym.

Przy realizacji projektu z Muzeum Górnośląskim współpracują m.in. Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Polski Związek Niewidomych - Okręg Śląski, Związek Polskich Artystów Fotografików oraz Odział PTTK w Bytomiu.

Całkowity koszt projektu szacowany jest na ok. 325 tys. zł. Materiał uzyskany w procesie digitalizacji zasili m.in. zbiory publiczne Europeana.

Muzeum Górnośląskie - jedna z największych instytucji muzealnych województwa śląskiego - zostało powołane przez Bytomskie Towarzystwo Muzealno-Historyczne w 1910 r. Pierwszą wystawę otwarto w 1911 r. (PAP)

akp/pat/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL