Koncert, wieczór wspomnień o pierwszym dyrektorze Antonim Szramie i prezentacja niepokazywanych na co dzień eksponatów złożą się na obchody 44-lecia Muzeum Miasta Łodzi, które rozpoczną się w niedzielę.
"W tym roku obchodzimy nasze święto pod hasłem +a imię jego czterdzieści i cztery+. To cytat z Mickiewicza, u poety trudny do rozszyfrowania, a u nas rozumiany wprost. Obchody zaczynamy w niedzielę 27 października quizem +44 pytania o Pałac Poznańskiego i Muzeum Miasta Łodzi+. Wieczorem odbędzie się koncert laureatów XX Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza, trwający 44 minuty. Obchody zwieńczy specjalne oprowadzanie w czwartek – z zagadkami i wyjaśnianiem tajemnic Pałacu" – zapowiedziała dyrektor Muzeum Barbara Kurowska na konferencji we wtorek.
W dniu rocznicy powołania Muzeum – 30 października – zaplanowano wieczór poświęcony pamięci Antoniego Szrama, pierwszego dyrektora instytucji i łódzkiego konserwatora zabytków. Spotkanie poprowadzą jego dawni współpracownicy; osoby, które wraz z nim tworzyły Muzeum Historii Miasta Łodzi i Muzeum Kinematografii – Mieczysław Kuźmicki i Małgorzata Laurentowicz-Granas.
"Przygotowaliśmy także prezentację multimedialną +44 oblicza piękna+ – wybór niepokazywanych lub pokazywanych niezwykle rzadko eksponatów z naszej muzealnej kolekcji. Cztery z nich zostaną wyeksponowane w gablocie w Sali Lustrzanej" – zaznaczyła Kurowska.
Jak wyjaśnił kurator dr Łukasz Grzejszczak, wśród wybranych przedmiotów znalazły się zarówno wysokiej klasy dzieła sztuki, jak i przedmioty codziennego użytku.
"Nasz najcenniejszy i najstarszy obiekt to srebrny kubek z roku 1650, wykonany w Augsburgu w najważniejszym w ówczesnej Europie ośrodku złotniczym. Miał z cała pewnością niebanalne losy, zanim trafił do naszych zbiorów. W dawnych granicach Rzeczypospolitej – we Lwowie - znalazł się już w roku 1801. W latach 70. XX wieku trafił do naszego Muzeum" – powiedział kurator.
W gablocie wyeksponowano także haftowaną dziecięcą sukienkę z lnu, pochodzącą z przełomu lat 20. I 30. i lalkę z 1936 roku oraz przybory malarskie - pamiątki po projektancie przedwojennych banknotów i znaczków pocztowych Wacławie Borowskim.
Obchody 44. urodzin zamknie – 31 października - oprowadzanie tematyczne poświęcone historii Pałacu, podczas którego będzie można dowiedzieć się, do czego służył on rodzinie Izraela Poznańskiego, jakie instytucje mieściły się w nim przez wszystkie lata jego istnienia, jak się zmieniał, a także gdzie można znaleźć ślady historii budynku wciąż obecne w architekturze wnętrz i wyposażeniu.
Muzeum Historii Miasta Łodzi z siedzibą w Pałacu Izraela Poznańskiego utworzono 30 października 1975. Dawna rezydencja łódzkiego fabrykanta pochodzi z końca XIX wieku; to jeden z najbardziej efektownych budynków miasta, który przechodzi obecnie kompleksową rewitalizację.
W 2009 roku placówka zmieniła nazwę na Muzeum Miasta Łodzi, która ma oddawać zróżnicowany zakres działalności instytucji. Obok głównej lokalizacji ma dwa oddziały – Muzeum Kanału "Dętka" oraz Muzeum Sportu i Turystyki. Jeden z istniejących wcześniej - Dział Kultury Filmowej ulokowany w Pałacu Karola Scheiblera - przekształcił się w 1986 r. w Muzeum Kinematografii. (PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ agz/