Zbiór ważnych polskich pamiątek narodowych, który tworzą egzemplarze broni, uzbrojenie i umundurowanie, a także odznaczenia i przedmioty osobiste, od piątku będzie można oglądać w Arsenale Muzeum Narodowego w Krakowie.
Twórcy nowej ekspozycji broni i barwy proponują, by – nie zapominając o ich pierwotnym przeznaczeniu – spojrzeć na prezentowane przedmioty jak na elementy kultury i dzieła rzemiosła artystycznego.
"Nasze muzeum jest postrzegane jako przede wszystkim muzeum sztuki, ale od samego początku zbierało również broń i barwę" – zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej dyrektor MNK prof. Andrzej Szczerski. Dodał, że zbiory MNK są drugą, po Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, największą kolekcją pamiątek militarnych w Polsce. Zaznaczył, że krakowskie muzeum pokazuje broń i barwę w inny sposób niż muzea poświęcone wojskowości. "Nas interesuje zarówno aspekt historyczny, jak również artystyczny" – podkreślił prof. Szczerski.
"Naszą rolą jest przedefiniowanie wyobrażenia o militariach w muzeum takim jak Muzeum Narodowe w Krakowie" – dodał kurator wystawy Michał Dziewulski. "Nasze muzealnictwo wojskowe jest mocno oparte na historii wojskowości. Ale my nie jesteśmy muzeum historii wojskowości – i to jest dla nas doskonała okazja, żeby odkryć przed zwiedzającymi aspekt, którego na co dzień być może nie dostrzegają. Mam nadzieję, że sposób prezentacji ma szansę przekonać zwiedzających, że to również są przedmioty, które warto podziwiać" – przyznał Michał Dziewulski.
Na wystawie wyeksponowano ponad 700 obiektów od średniowiecza do połowy XIX w. Są to pamiątki wojskowe, cywilne, urzędnicze, ceremonialne, artystyczne i duchowe. Znalazły się wśród nich egzemplarze broni, uzbrojenia ochronnego i umundurowania, a także odznaczenia i przedmioty osobiste. Eksponaty są związane z takimi postaciami, jak Józef Poniatowski, Tadeusz Kościuszko, gen. Henryk Dembiński, hetman Stanisław Żółkiewski czy cesarz Karol V Habsburg.
Ekspozycja od piątku będzie dostępna dla zwiedzających w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich, oddziale MNK. Wcześniej mieściła się w gmachu głównym muzeum.
"Możemy otworzyć zupełnie nowe miejsce w Krakowie, którego do tej pory na mapie muzealnej Krakowa nie było" – oznajmił na konferencji dyrektor MNK. "Trzy lata temu podjęliśmy decyzję, że będziemy przeprowadzać galerię do nowego miejsca i wybór mógł być tylko jeden, czyli historyczny Arsenał przy murach miejskich, miejsce znakomite do ekspozycji broni. Ta decyzja, moim zdaniem, otwiera zupełnie nowy rozdział w sferze pokazywania tej części kolekcji w naszym muzeum" – zaznaczył.
Wystawa "Broń i barwa" od piątku będzie dostępna dla zwiedzających w Arsenale Muzeum Czartoryskich przy ul. Pijarskiej w Krakowie.(PAP)
Autorka: Julia Kalęba
juka/ joz/