Zwiększenie powierzchni wystawienniczej i edukacyjnej, wykorzystanie w tym celu podpiwniczeń i dziedzińca czy zmiana układu pomieszczeń – zakłada projekt remontu zabytkowego Ratusza w Białymstoku, głównej siedziby Muzeum Podlaskiego. Instytucja zapewnia, że bryła budynku zostanie niezmieniona.
Ratusz mieści się w centrum Białegostoku. Został ufundowany przez Jana Klemensa Branickiego, a wybudowany w latach 1745-1761 - podaje na swojej stronie Muzeum Podlaskie.
W 1940 roku, gdy miasto było okupowane przez Rosjan, budynek rozebrano, chcąc w tym miejscu postawić pomnik Stalina. Po II wojnie światowej, w latach 50., staraniom ówczesnego konserwatora zabytków, Ratusz odbudowano i przeznaczono go na siedzibę wówczas Muzeum Okręgowego, dzisiaj to Muzeum Podlaskie. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków.
Obecnie w Ratuszu mieści się galeria sztuki, prezentowane są wystawy stałe i czasowe, prowadzone są działania edukacyjne; tu też znajdują się pomieszczenia administracji. W planach Muzeum Podlaskiego jest remont i modernizacja zabytkowej siedziby.
Jak powiedział PAP dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku dr Waldemar Wilczewski, instytucja ma przygotowaną koncepcję remontu, toczy się też postępowanie przetargowe, które ma wyłonić wykonawcę dokumentacji projektowej tej inwestycji wraz z pozwoleniami na budowę. Do przetargu stanęło siedem firm, ich oferty wahają się od ponad 230 tys. zł do ponad 500 tys. zł. Wilczewski poinformował, że trwa analiza tych ofert.
Koncepcja remontu, przebudowy i rozbudowy budynku Ratusza powstała w 2021 roku. Wilczewski zapewnił, że bryła zabytkowego budynku pozostanie nienaruszona i niezmieniona, a przebudowa i rozbudowa dotyczy prac wewnątrz budynku.
"Zależy nam na tym, żeby zyskać nowe przestrzenie przede wszystkim w podziemiach Ratusza, bo te rozwiązania, które były, gdy był odbudowany w latach 50. Może na tamte czasy były wystarczające, to obecnie dla naszych potrzeb to jest zbyt mało. Tak to chcemy przebudować, żeby te wszystkie możliwe przestrzenie wykorzystać przede wszystkim na działalność edukacyjną i stworzyć komfortowe warunki dla osób odwiedzających" - podkreślił dyrektor. Dodał, że muzeum potrzebuje też większej przestrzeni na kasy, sklep muzealny a także toalety.
W koncepcji - która została zamieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej Muzeum Podlaskiego - można przeczytać, że "układ funkcjonalno-przestrzenny całości założenia pozostaje nienaruszony", a zmiany "mają na celu doprowadzenie budynku ratusza do stanu poprawności funkcjonalno-użytkowej oraz utrzymanie walorów estetycznych i historycznych". Jak wynika z dokumentu, zakłada się np. przebudowę schodów, zniwelowanie różnic poziomów, a także zaprojektowanie windy, która łączyłaby wszystkie poziomy muzeum, natomiast rozbudowa przewiduje m.in. zabudowanie dziedzińca muzeum (obecnie znajduje się tu restauracja).
W zabudowanym dziedzińcu, który ma być od frontu przeszklony, znajdzie się nowe wejście do muzeum, stąd będzie się przechodziło do części ekspozycyjnej, znajdującej się w budynku ratusza, na parterze też znajdzie się sklep i muzealna kawiarnia. W podpiwniczeniu miałyby się znaleźć sale edukacyjne, a także sala multimedialna. Natomiast alkierze budynku zostałyby przeznaczone na przestrzeń administracyjną.
Wilczewski, pytany przez PAP, kiedy inwestycja mogłaby się rozpocząć, powiedział, że dokumentacja projektowa powinna być gotowa w ciągu roku. Dodał, że chodzi też o kwestie pozyskania finansowania tej inwestycji; muzeum chce się starać ośrodki unijne. Zaznaczył, że w po złożeniu wniosku z gotowym projektem, procedura związana z przyjęciem wniosku trwa długo, dlatego na razie trudno mówić o konkretnych datach.
Muzeum Podlaskie to jedna z największych instytucji kulturalnych w regionie, podlega pod samorząd województwa podlaskiego, współprowadzone jest przez ministerstwo kultury. Oprócz głównej siedziby, w jego skład wchodzi osiem oddziałów, w tym m.in. Muzeum Ikon w Supraślu, Muzeum w Tykocinie oraz powstające Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ dki/