Kultura i sztuka w okresie międzywojennym

08.10.2019

Muzeum Podlaskie kupiło obraz Wilhelma „Wilka” Osseckiego

„Martwa natura” Wilhelma „Wilka” Osseckiego. Źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku „Martwa natura” Wilhelma „Wilka” Osseckiego. Źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Obraz Wilhelma "Wilka" Osseckiego, artysty związanego z powojennym Białymstokiem, zakupiło na aukcji Muzeum Podlaskie. W ocenie muzealników, dzieło jest ważne przede wszystkim ze względu na historię miasta, ale też na walory malarskie.

Obraz "Martwa natura" zaprezentowano dziennikarzom we wtorek na konferencji prasowej; zwiedzającym zostanie udostępniony od środy.

"Są dwa powody, dla których będziemy mówili o tym obrazie: pierwsze to to, co widać, że jest to po prostu dobre malarstwo, a druga kwestia to jest autor - Wilhelm +Wilk+ Ossecki" - mówił na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Podlaskiego historyk Andrzej Lechowski.

W jego ocenie, Ossecki jest ważny dla historii Białegostoku. Lechowski przypomniał, że artysta przyjechał do miasta pod koniec lat 40., kiedy wszystko po wojnie powstawało - teatr, orkiestra, muzeum. Został dyrektorem nowej szkoły sztuk plastycznych w Białymstoku (obecnie jest to Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu).

Zakupiony przez muzeum obraz artysty jest pierwszym obrazem Osseckiego w publicznych zbiorach w Białymstoku. Lechowski dodał, że obrazy Osseckiego nie są często spotykane na rynku antykwarycznym. Poinformował, że "Martwą naturę" kupiono za 3,5 tys. zł.

Kustosz muzeum, historyk sztuki Joanna Tomalska-Więcek powiedziała, że obraz Osseckiego dołączy do budowanej przez muzeum kolekcji białostockich artystów. "Zaczęliśmy ilustrowanie pewnego momentu w dziejach kulturalnych miasta, w dziejach miasta w ogóle" - wyjaśniła. i Wymieniła odbudowę miasta po wojnie, odwiedziny artystów z Wilna, powstanie - organizowanej przez Osseckiego - szkoły sztuk plastycznych.

Obraz, który trafił do zbiorów białostockiego muzeum nie jest datowany, ale - jak podkreśliła Tomalska-Więcek - wygląda na "tuż powojenny"; wskazuje na to sposób malowania i kolorystyka.

Wilhelm "Wilk" Ossecki (1892-1958) to - jak informuje Muzeum Podlaskie - malarz, grafik i pedagog. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, był uczniem Józefa Pankiewicza i Wojciecha Weissa. Studiował również filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, uczył się w Wiedniu muzeologii. Przed wojną pracował w Pałacu w Wilanowie, po wojnie m.in. kierował szkołą sztuk plastycznych w Białymstoku. Malował olejne pejzaże, portrety, akty i martwe natury.

Obraz "Martwa natura" od środy będzie można oglądać w głównej siedzibie Muzeum Podlaskiego, w Ratuszu w Białymstoku. W niedzielę odbędzie się specjalna prezentacja z prelekcją Joanny Tomalskiej-Więcek.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL