Obraz Wilhelma "Wilka" Osseckiego, artysty związanego z powojennym Białymstokiem, zakupiło na aukcji Muzeum Podlaskie. W ocenie muzealników, dzieło jest ważne przede wszystkim ze względu na historię miasta, ale też na walory malarskie.
Obraz "Martwa natura" zaprezentowano dziennikarzom we wtorek na konferencji prasowej; zwiedzającym zostanie udostępniony od środy.
"Są dwa powody, dla których będziemy mówili o tym obrazie: pierwsze to to, co widać, że jest to po prostu dobre malarstwo, a druga kwestia to jest autor - Wilhelm +Wilk+ Ossecki" - mówił na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Podlaskiego historyk Andrzej Lechowski.
W jego ocenie, Ossecki jest ważny dla historii Białegostoku. Lechowski przypomniał, że artysta przyjechał do miasta pod koniec lat 40., kiedy wszystko po wojnie powstawało - teatr, orkiestra, muzeum. Został dyrektorem nowej szkoły sztuk plastycznych w Białymstoku (obecnie jest to Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu).
Zakupiony przez muzeum obraz artysty jest pierwszym obrazem Osseckiego w publicznych zbiorach w Białymstoku. Lechowski dodał, że obrazy Osseckiego nie są często spotykane na rynku antykwarycznym. Poinformował, że "Martwą naturę" kupiono za 3,5 tys. zł.
Kustosz muzeum, historyk sztuki Joanna Tomalska-Więcek powiedziała, że obraz Osseckiego dołączy do budowanej przez muzeum kolekcji białostockich artystów. "Zaczęliśmy ilustrowanie pewnego momentu w dziejach kulturalnych miasta, w dziejach miasta w ogóle" - wyjaśniła. i Wymieniła odbudowę miasta po wojnie, odwiedziny artystów z Wilna, powstanie - organizowanej przez Osseckiego - szkoły sztuk plastycznych.
Obraz, który trafił do zbiorów białostockiego muzeum nie jest datowany, ale - jak podkreśliła Tomalska-Więcek - wygląda na "tuż powojenny"; wskazuje na to sposób malowania i kolorystyka.
Wilhelm "Wilk" Ossecki (1892-1958) to - jak informuje Muzeum Podlaskie - malarz, grafik i pedagog. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, był uczniem Józefa Pankiewicza i Wojciecha Weissa. Studiował również filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, uczył się w Wiedniu muzeologii. Przed wojną pracował w Pałacu w Wilanowie, po wojnie m.in. kierował szkołą sztuk plastycznych w Białymstoku. Malował olejne pejzaże, portrety, akty i martwe natury.
Obraz "Martwa natura" od środy będzie można oglądać w głównej siedzibie Muzeum Podlaskiego, w Ratuszu w Białymstoku. W niedzielę odbędzie się specjalna prezentacja z prelekcją Joanny Tomalskiej-Więcek.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ pat/