54 lata działalności świętuje w sobotę w swoim parku militarnym Muzeum Wojska w Białymstoku. W siedzibie tej placówki otwarto wystawę związaną z jubileuszami dwóch jednostek wojskowych, współtworzących przed II wojną światową białostocki garnizon.
Początki białostockiej placówki, największej tego typu w regionie, sięgają września 1968 roku, gdy w Muzeum Okręgowym w Białymstoku (obecnie Muzeum Podlaskie) powstał dział historii wojskowości. Zajął się on badaniem historii militarnej północno-wschodniej Polski oraz gromadzeniem eksponatów z nią związanych.
Ponieważ zbiory bardzo szybko rozrastały się, a pracownicy prowadzili aktywną działalność naukową, pojawił się pomysł usamodzielnienia działu wojskowości. Stało się to w 1976 roku, a placówka przyjęła nazwę Muzeum Wojska. Od 1980 roku przy muzeum działa również Ośrodek Badań Historii Wojskowości, który zajmuje się organizacją konferencji naukowych i prowadzi działalność wydawniczą.
Białostockie muzeum, które jest miejską instytucją kultury, ma obecnie w swoich zbiorach ok. 15 tys. eksponatów, które pochodzą z zakupów i wykopalisk, ale również z darów mieszkańców miasta i lokalnych jednostek wojskowych.
W jej zbiorach jest m.in. broń biała od czasów średniowiecza po szable ułanów, broń palna z niemal wszystkich krajów Europy, a także elementy wyposażenia i umundurowania (przede wszystkim polskie, niemieckie i rosyjskie). Oddzielny zbiór stanowi kolekcja dokumentów historycznych.
Od maja działa też Park Militarny, gdzie można oglądać ciężki sprzęt wojskowy ze zbiorów placówki. Obecnie jest tam ok. czterdziestu eksponatów, głównie z czasów II wojny światowej. Właśnie w parku muzeum świętuje w sobotę swoje 54. "urodziny". Powstało tam - stworzone przez grupy rekonstrukcyjne - obozowisko szlacheckie z XVII wieku, zaplanowano też pokazy szermiercze i artyleryjskie, do tego gry, zabawy i animacje.
W siedzibie Muzeum Wojska przy ul. Kilińskiego otwarto czasową wystawę poświęconą 10. Pułkowi Ułanów Litewskich oraz 42. Pułkowi Piechoty; obie te jednostki są patronami 2022 roku w Białymstoku. Mija bowiem setna rocznica przeniesienia do tego miasta obu tych jednostek wojskowych. Do końca grudnia można tam oglądać pamiątki i archiwalia związane z działalnością białostockiego garnizonu.
Muzeum zaapelowało przy tej okazji do mieszkańców, którzy w domowych archiwach mają dokumenty, zdjęcia czy pamiątki dotyczące 42. Pułku Piechoty i 10. Pułku Ułanów Litewskich w Białymstoku, by pomogli zbudować kolekcję o tych jednostkach.
Muzeum Wojska w Białymstoku, które rocznie odwiedza kilkadziesiąt tys. osób, ma plany inwestycyjne; docelowo nowy gmach tej placówki miałby stanąć przy ul. Węglowej, tam gdzie znajduje się park militarny. Kilka lat temu władze miasta oceniały, że realna perspektywa takiej inwestycji, to jubileusz 60-lecia muzeum. Jego dyrektor Robert Sadowski mówił niedawno, że niedługo powinien być gotowy projekt nowej placówki i wyraził nadzieję, że w ciągu kilku lat możliwe będzie rozpoczęcie takiej budowy.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ par/