Muzeum–Zamek w Łańcucie w ciągu trzech lat zdigitalizuje ponad 1,6 tys. eksponatów ze swoich zbiorów i je udostępni. Dokona tego w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „www.muzeach”. Zakończenie prac planowane jest na wiosnę 2022 roku.
Jak poinformowała PAP Joanna Garbulińska-Charchut z łańcuckiego zamku, dawna łańcucka rezydencja Lubomirskich i Potockich jest jedną z pięciu instytucji kultury prowadzonych lub współprowadzonych przez resort kultury, która bierze udział w tym projekcie.
„Dzięki projektowi Muzeum–Zamek w Łańcucie zdigitalizuje i udostępni m.in. wybrane pojazdy konne, uprzęże, a także niektóre rzeźby, ceramikę, eksponaty szklane, obrazy, zegary, pocztówki, lampy, czy ikony” – wymieniła Garbulińska-Charchut.
Dodała, że dotychczas Muzeum–Zamek w Łańcucie udostępniło cyfrowo zaledwie 617 obiektów, co stanowi około 1,23 proc. wszystkich zbiorów, zaś liderem pod względem ilości zdigitalizowanych i udostępnionych dotychczas zbiorów jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które poddało temu procesowi ponad 31 proc. wszystkich zbiorów.
Projekt „www.muzeach” przewiduje rozwój infrastruktury służącej do digitalizacji i udostępnienia zasobów cyfrowych uczestniczących w nim muzeów. Jego celem jest poprawa dostępu do zasobów kultury w formie cyfrowej.
Oprócz łańcuckiego zamku w projekcie biorą udział: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, który jest liderem projektu, oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Lubelskie w Lublinie oraz Muzeum Narodowe w Szczecinie.
„Informacje o zbiorach, zawierające wizerunki eksponatów wraz z opisami w polskiej i angielskiej wersji językowej, w tym także w systemie informacji geograficznej (GIS), zostaną udostępnione w cyfrowej kolekcji muzeów oraz w wyszukiwarce, która połączy zasoby wszystkich instytucji partnerskich. Umożliwi to w konsekwencji łatwy dostęp do dziedzictwa kulturowego” – zapewniła pracownica muzeum-zamku.
Z cyfrowych zasobów będą mogli korzystać m.in. naukowcy, wykładowcy akademiccy, studenci, nauczyciele, uczniowie, muzealnicy, ale także pasjonaci i turyści.
„Realizacja przedsięwzięcia ułatwi domową i rodzinną edukację kulturową, pojmowaną jako najskuteczniejszy sposób budowania i przekazywania tożsamości, wzorców, norm i nawyków kulturowych” – oceniła Garbulińska-Charchut.
Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Całkowity koszt projektu to ponad 10,9 mln zł, z czego ponad 9,2 mln zł do kwota dofinansowania. Realizacja projektu potrwa 3 lata. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ itm/