Religia

16.08.2019

Muzułmańskie modlitwy za ojczyznę w Święto Wojska Polskiego

W Białymstoku polscy muzułmanie modlili się w piątek w intencji ojczyzny w związku ze Świętem Wojska Polskiego. Uroczystości wyznawców islamu są w Podlaskiem stałą częścią programu wojewódzkich obchodów święta, podobnie jak modlitwy trzech innych wyznań.

Muzułmańskie modlitwy za ojczyznę z okazji Narodowego Święta Niepodległości, Święta Konstytucji 3 Maja i Święta Wojska Polskiego odbywają się w Podlaskiem od kilkunastu lat. To powrót do tradycji przedwojennej, kiedy były one obowiązkowe. Ostatnie przed wojną odbyły się w 1938 r.

W piątkowej uroczystości w Domu Kultury Muzułmańskiej wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych. Modlitwom przewodniczył imam Tatarskiego Centrum Kultury Islamu w Suchowoli.

"Muzułmańskie modlitwy w ramach oficjalnych uroczystości mają dla nas ogromne znaczenie" – powiedziała PAP Rozalia Bogdanowicz z Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. "Czujemy się Polakami pochodzenia tatarskiego. Jest w nas głęboka miłość i szacunek do ojczyzny, jesteśmy zasymilowani i czujemy się pełnoprawnymi obywatelami Polski" – dodała.

Polscy wyznawcy islamu to przeważnie właśnie Tatarzy. Ich największe w kraju skupiska są w województwie podlaskim. U zarania II Rzeczypospolitej istniał Pułk Ułanów Tatarskich, utworzony w 1919 r. z żołnierzy, którzy przeszli do wojsk polskich z armii rosyjskiej. Wziął on udział m.in. w wyprawie kijowskiej i w obronie Płocka przed bolszewikami. Po kilku latach został rozformowany, ale część żołnierzy utworzyła oddzielny szwadron w 13 Pułku Ułanów Wileńskich, który walczył potem w kampanii wrześniowej 1939 r.

Dokładna liczba wyznawców islamu w Polsce nie jest znana. Przedstawiciele MZR szacują, że do związku należy około 5 tys. osób, przede wszystkim polskich Tatarów. Liczbę wszystkich muzułmanów w kraju szacują na 20-25 tys. osób, wliczając w to cudzoziemców – uchodźców, studentów, dyplomatów i biznesmenów.

Oprócz muzułmańskich modlitw za ojczyznę w programie obchodów narodowych świąt w Białymstoku, rokrocznie są również nabożeństwa prawosławnych, ewangelików i katolików. Podkreśla to wielokulturowy i wielowyznaniowy charakter tego regionu.(PAP)

Autor: Robert Fiłończuk

rof/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL