Tablicę upamiętniającą Warmiaka ppłk. Jana Niemierskiego, zamordowanego w 1941 roku przez Niemców odsłonięto w czwartek na budynku Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Niemierski działał w Polskiej Organizacji Wojskowej, a w 1920 r. zaangażował się w działalność plebiscytową na Warmii i Mazurach.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki odsłaniając tablicę w Olsztynie powiedział, że "Instytut Pamięci Narodowej zostawia ślad pamięci po Polaku z wyboru, człowieku, który urodził się 20 kilometrów stąd, w Butrynach, po Warmiaku, który kończył szkołę we Frankfurcie nad Odrą i który zawodowe zajęcie podjął w Metz (Alzacja i Lotaryngia)".
"W pierwszej wojnie światowej był żołnierzem armii zaborców. Rzeczpospolitej wówczas nie było, ale gdy tylko pojawiła się możliwość w wolnej niepodległej Rzeczpospolitej to wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej działał na rzecz niepodległej ojczyzny i był komendantem Straży Mazurskiej w czasie, gdy na tych terenach dominował niemiecki terror. Dlatego tablica znajduje się tu (budynku komendy policji - PAP), bo Mazurską Straż można nazwać ówczesnej polską policją państwową"- podkreślił prezes Nawrocki.
Jak dodał, ppłk Niemierski to człowiek, który potrafił służyć Polsce w czasach wojny ale także w czasach pokoju. "Niemiecki nazizm rodził się z wyraźnego antysemityzmu, rodził się także z antypolonizmu, z nienawiści do Polaków, których trzeba było zamordować a ich - nasz kraj uczynić niewolnym. Dlatego to co mogło czekać Jana Niemierskiego w wyniku porozumienia dwóch systemów totalitarnych sowieckiego komunizmu i niemieckiego nazizmu to była niechybna śmierć za przywiązanie do Polski. Jako nieuleczalny Polak, jako Polak którego serce bije i będzie biło dla Polski został zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz"- dodał Nawrocki.
Ppłk Jan Niemierski "Kasperski" urodził się 26 czerwca 1886 roku w Butrynach. Podczas służby w wojsku zaborczym pozostawał współpracownikiem Polskiej Organizacji Wojskowej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1920 r. zaangażował się w działalność na rzecz plebiscytu na Warmii i Mazurach. Był komendantem naczelnym Straży Mazurskiej. Za swoje czyny wojenne otrzymał Order Virtuti Militari. Następnie ponownie służył w macierzystym 6. Pułku Piechoty Legionów. 31 marca 1930 r. został przeniesiony do Korpusu Ochrony Pogranicza na stanowisko dowódcy Batalionu KOP Hoszcza. W latach 1935-39 pełnił urząd prezydenta Rzeszowa. Na początku 1940 r. został aresztowany przez Gestapo. 5 kwietnia 1941 r. został osadzony w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, w którym został zamordowany w 1941 roku. (PAP)
autor: Agnieszka Libudzka
ali/ pat/