Polska po 1989 roku

14.03.2019

Na Księżym Młynie ruszyła rewitalizacja 13 budynków mieszkalnych

Rozpoczął się kolejny etap rewitalizacji XIX-wiecznego przyfabrycznego osiedla na Księżym Młynie w Łodzi – do końca 2020 r. odnowie i modernizacji poddanych zostanie 13 budynków mieszkalnych. Wartość projektu to blisko 61 mln zł, z czego dofinansowanie UE wyniosło ok. 39 mln zł.

"Projekt obliczany na blisko 61 mln zł, skierowany na odnowę budynków, remont lokali mieszkalnych, podwórek i zaopiekowanie się zabytkową tkanką Księżego Młyna uzyskał wsparcie unijne w wysokości blisko 39 mln zł. Rewitalizacja dotyczyć będzie 13 budynków mieszkalnych, a w nich blisko 170 nowoczesnych mieszkań" – podała dyrektorka Zarządu Inwestycji Miejskich Agnieszka Kowalewska-Wójcik.

Jak dodała, celem projektu jest uszanowanie unikatowego charakteru osiedla, dlatego każdy najdrobniejszy element architektoniczny powstaje pod auspicjami wojewódzkiego konserwatora zabytków. Utrzymana zostanie mieszkalna funkcja domów familijnych, ale na osiedlu – w dawnych budynkach gospodarczych – powstaną także restauracje, pracownie artystyczne itp.

Ekipy budowlane pracują obecnie w trzech famułach przy ul. Księży Młyn, w dalszej kolejności wkroczą także do budynków przy ul. Przędzalnianej i do dawnych konsumów Scheiblera. Po ukończeniu tego etapu rewitalizacji osiedla, co ma nastąpić w październiku 2020 roku – odnowionych zostanie ok. 80 proc. budynków mieszkalnych na osiedlu.

Kowalewska-Wójcik zapowiedziała, że w najbliższych tygodniach ogłoszone zostaną kolejne dwa duże przetargi na rewitalizację budynków przy ul. Fabrycznej i Przędzalnianej.

Wykonawcą prac w 13 budynkach jest firma Vik Bud, która ma już na koncie odnowienie kilku domów familijnych na Księżym Młynie.

"Poznaliśmy się z mieszkańcami i możemy powiedzieć, że wspierają nasze prace i rozumieją, że prowadzone są one dla dobra całego osiedla. Ten etap będzie najbardziej intensywny; poprzednie rewitalizacje zajmowały więcej czasu, ponieważ wkraczaliśmy do budynków zasiedlonych przez lokatorów – część z nich musiała się wyprowadzić, część towarzyszyła nam w czasie prac. Obecnie pracujemy w pustych obiektach" – podkreślił Robert Wiktorowicz z firmy Vik-Bud.

Wielu dawnych lokatorów Księżego Młyna wróciło do zrewitalizowanych mieszkań, które po modernizacji zyskały większą przestrzeń, nowoczesne łazienki i centralne ogrzewanie. Według władz Łodzi, świadczy to o spełnieniu społecznej funkcji rewitalizacji tego obszaru.

Obecnie wykonawca zajmie się nie tylko odnową domów familijnych, ale także przekształci jeden z budynków do tej pory mieszczących komórki w siedzibę Klubu Księżego Młyna, w której znajdzie się m.in. restauracja. Zagospodaruje też teren pomiędzy komórkami a budynkami - pojawia się na nim ścieżki z kamienia brukowego i zielone skwery.

Księży Młyn to osiedle przyfabryczne zbudowane w XIX w. przez Karola Wilhelma Scheiblera, jednego z największych fabrykantów przemysłowej Łodzi. Powstały na nim domy dla robotników, sklepy, szkoła, szpital, remiza strażacka, stacja kolejowa, zespół pałacowy i park. Wszystkie te obiekty stanowią dziś jeden z najciekawszych zabytków przemysłowych na świecie.

Rewitalizacja obiektów, z których część kupili prywatni inwestorzy, trwa od wielu lat. W zabytkowej przędzalni powstały lofty, pod biura zmodernizowano remizę strażacką, za prawie 20 mln zł wyremontowano Pałac Herbsta, gdzie znajduje się oddział Muzeum Sztuki. W budynku dawnej szkoły powstaje obecnie Akademickie Centrum Designu ASP.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL