Polska po 1989 roku

21.09.2018

Na Warmii w ten weekend „Sztuka w obejściu”

Źródło: Sztuka w obejściu Źródło: Sztuka w obejściu

Od piątku do niedzieli w warmińskich wsiach: Węgajty, Pupki, Godki, Szałstry, Nowe Kawkowo i Skolity, odbędzie się ósma edycja akcji „Sztuka w obejściu”, w czasie której można odwiedzać gospodarstwa i pracownie tworzących tu artystów i rękodzielników.

Jak informują na swojej stronie internetowej organizatorzy tegorocznej edycji "Sztuki w obejściu" w tym roku leitmotivem akcji będzie "uważność w stosunku do tego, co nas otacza".

"Czy rzeczywiście musimy kupować tyle sprzętów, które po krótkim czasie wyrzucamy? Czy każdy zakup musimy pakować w torebkę foliową, do której utylizacji nie mamy odpowiednich warunków? Czy życie w ciągłym pośpiechu i w otoczeniu niezliczonych, pozornie użytecznych rzeczy jest lepsze?" - pytają swoich gości warmińscy twórcy i zapraszają na wystawy: rzemiosła artystycznego, rysunku, ikon, plakatu, fotografii i tkanin.

"W programie znajdą się propozycje poświęcone tematowi śmieci: stworzymy instalację z odpadów, opowiemy o technologii budowania nowoczesnej samowystarczalnej słonecznej ziemianki earthshiplife, pokażemy jak zrobić naturalne kosmetyki w warunkach domowych i poradzimy jak unikać marnowania żywności" - zapraszają organizatorzy "Sztuki w obejściu".

W tym roku imprezy odbędą się m.in. w Teatrze Węgajty, Lawendowym Muzeum Żywym, Warmińskiej Pracowni Ikony, czy Scholi Węgajty.

W warmińskich wsiach organizujących "Sztukę w obejściu" od kilkudziesięciu lat osiedlają się znużeni lub niechęceni wielkomiejskim życiem artyści, ekolodzy i wszyscy ci, których warmińska dzika natura inspiruje do twórczego działania. Miejscowi przez lata nazywali wielkomiejskich przybyszów "aliantami". (PAP)

Autorka:Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ agz

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL