Działaniom Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa – polskiej konspiracyjnej formacji policyjnej w czasie II wojny światowej – poświęcona jest wystawa otwarta we wtorek na Wzgórzu Wawelskim.
Wielu funkcjonariuszy Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa równolegle pełniło służbę w Policji Polskiej Generalnego Gubernatorstwa, za co w czasie okupacji i tuż po wojnie byli oni represjonowali i szykanowani. Jak podkreślają autorzy ekspozycji jej celem jest pokazanie prawdziwego obrazu służby policjantów, którzy działając w podziemiu z narażeniem własnego życia infiltrowali niemiecki aparat bezpieczeństwa i pomagali Polakom np. ostrzegając i ukrywając osoby zagrożone aresztowaniem czy wywózką na roboty przymusowe.
"Główny cel tej wystawy to pokazanie, że podczas niemieckiej okupacji ci oficerowie i funkcjonariusze Policji Państwowej, których nie wymordowano, działali i mimo, że przymuszono ich do wstąpienia do szeregów Policji Generalnej Guberni, tworzyli struktury podziemnego państwa" - mówił Małopolski Komendant Wojewódzki Policji insp. Roman Kuster. Podkreślił, że wystawa odbywa się na Wawelu – w miejscu szczególnie ważnym w dziejach Polski.
Nadkom. Krzysztof Musielak dyrektor Biura Edukacji Historycznej – Muzeum Policji KGP podkreślił, że trudno mówić o stuleciu policji, pomijając okresy trudne, a jednym z nich był czas niemieckiej okupacji. "Ledwie ucichły działa września 1939 roku, kiedy zaczęto myśleć o tym, jak bronić obywateli skazanych na okupację" – mówił nadkom. Musielak opisując tworzenie i sposób działania konspiracyjnych, policyjnych struktur.
"Dziś mówiąc o Państwowym Korpusie Bezpieczeństwa mówimy o ludziach, którzy nie szczędząc własnej krwi, ratowali życie nie tylko osób związanych z czynną konspiracją, ale też wszystkich tych, których niemiecka machina wojenna chciała wykorzystać do swoich celów. Oni obronili honor polskiego policjanta" – podkreślił nadkom. Musielak.
W otwarciu wystawy uczestniczyła Anna Sikora – córka Franciszka Banasia, przedwojennego policjanta, który pomagał Żydom z krakowskiego getta, m.in. wystawiając dla nich fałszywe dokumenty, dostarczając leki i żywność, przeprowadzając uciekinierów na aryjską stronę. W 1981 r. uhonorowano go medalem i tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. "Historia policji II RP od 1939 do 1945 roku napisana jest ich krwią, łzami ich żon i dzieci. Część ich pamięci!" – mówiła Anna Sikora.
Wystawa będzie prezentowana w Krakowie do połowy października.
Ekspozycję "Państwowy Korpus Bezpieczeństwa – Policja Polskiego Państwa Podziemnego w dokumentach" - przygotowało Biuro Edukacji Historycznej – Muzeum Policji Komendy Głównej Policji, we współpracy z Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Archiwum Akt Nowych.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ pat/