Polska po 1989 roku

16.09.2019

Na Wawelu powstało Centrum Multimedialne dla turystów

Wielkoformatowe ekrany dotykowe i multimedia poszerzające wiedzę turystów i ułatwiające zwiedzanie osobom z dysfunkcją wzroku i słuchu to udogodnienia, które pojawiły się w Zamku Królewskim na Wawelu.

Wawelskie Centrum Multimedialne, urządzone kosztem ponad 3,3 mln zł tuż obok strefy, w której mieszczą się kasy biletowe, będzie dostępne dla turystów od wtorku.

Kierujący projektem Hubert Piątkowski z Zamku Królewskiego na Wawelu podkreślił, że urządzenia w Centrum Multimedialnym pozwalają poszerzyć wiedzę o Wzgórzu Wawelskim. "Stworzyliśmy je dla turystów, żeby mogli dowiedzieć się więcej. Część osób zwiedza indywidualnie, turyści przyjeżdżają z różnych krajów, nie wszyscy przychodzą z przewodnikiem i nie wszyscy przewodnicy opowiadają grupom to, co my chcielibyśmy zaprezentować. My chcemy pochwalić się wystawami stałymi i czasowymi, naszym festiwalem, trasami sezonowymi i pokazać najważniejsze zbiory" – mówił Piątkowski.

"Chcemy przyciągnąć na Wawel także dzieci i młodzież, bo to nasi przyszli zwiedzający, ci którzy będą tworzyć opinię o zamku. Centrum zadowoli i młodych i osobę dorosłe, tych, którzy mają pewną wiedzę historyczną oraz tych, którzy niewiele wiedzą o Wawelu" – podkreśliła zastępca dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu Danuta Ziernicka.

Przestrzeń centrum została podzielona na strefy: informacji, promocji, wiedzy, integracji sensorycznej i strefę dla dzieci. Teksty są wyświetlane w języku polskim i angielskim.

Korzystając z wielkoformatowego ekranu informacyjnego zwiedzający będą mogli znaleźć drogę od punktu, w którym się znajdują do wybranego celu, a także informacje o wystawach stałych i czasowych, godzinach zwiedzania, cenach biletów, punktach gastronomicznych, toaletach, przechowalniach bagażu.

W strefie promocji, na panoramicznym ekranie wielkoformatowym, wyświetlane są krótkie filmy prezentujące historię i piękno Wzgórza Wawelskiego o każdej porze doby i roku. Tuż za tym ekranem – w strefie wiedzy – dzięki multimediom można dowiedzieć się m.in. o bogactwie zbiorów artystycznych Zamku Królewskiego i pracach konserwatorskich.

Niepełnosprawni, korzystając z multimedialnej ściany, będą mogli poznać najważniejsze wydarzenia w dziejach Wawelu i informacje z dziedziny kultury i architektury. W instalacji zastosowano: system nagłośnienia składający się z głośników kierunkowych i pętli indukcyjnej, ekrany dotykowe, rzeźby i reliefy, a także opisy alfabetem Braille’a.

W strefie dla dzieci ustawiona została interaktywna makieta - rzeźba Wzgórza Wawelskiego angażująca zmysły wzroku, słuchu i dotyku. Na okrągłych ekranach wyświetlany jest współczesny model wzgórza wawelskiego. Mapę można obracać i skalować, a dotknięcie przycisku powoduje podświetlenie wybranego elementu pod makietą i wyświetlenie informacji na jego temat. Częścią makiety są gry dostosowane do różnych grup wiekowych. Wszyscy odwiedzający Wawel mogą skorzystać z darmowej aplikacji mobilnej, dostępnej w sklepach Google Play i App Store.

Prace remontowe, instalacje i wyposażenie centrum zrealizowała firma Signum Project, materiały do prezentacji multimedialnych Maciej Chłopicki, a ściany dla osób niepełnosprawnych i interaktywną makietę – rzeźbę dla dzieci wykonał Aleksander Janicki.

Urządzenie Wawelskiego Centrum Multimedialnego to część większego projektu "Wawel – dziedzictwo dla przyszłości”. Jego całkowita wartość to 30 mln zł, z czego dofinansowanie UE to niemal 21,4 mln zł, a 3,7 mln zł podchodzi ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL