Ofiary katastrofy smoleńskiej i zbrodni katyńskiej upamiętnione zostały w niedzielę w Budapeszcie oraz w mieście Veszprem m.in. przez społeczność polonijną na Węgrzech i polskich dyplomatów.
Rano złożone zostały w Budapeszcie kwiaty pod tablicą upamiętniającą tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika. Tablica znajduje się w parku Męczenników Katynia, obok odsłoniętego w 2011 r. Pomnika Katyńskiego, w którego budowę Przewoźnik był bardzo zaangażowany
W uroczystości, zorganizowanej przez samorząd narodowości polskiej III dzielnicy Budapesztu, wzięli udział m.in. I sekretarz ambasady Marcin Bobiński, burmistrz III dzielnicy Laszlo Kiss oraz przewodnicząca samorządu narodowości polskiej w tej dzielnicy Korinna Wesolowski.
Nieco później w Kościele Polskim w Budapeszcie odprawiona została z inicjatywy polskiej ambasady msza św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej, celebrowana przez proboszcza Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie ks. Krzysztofa Grzelaka.
Zebrani, w tym charge d’affaires polskiej ambasady Katarzyna Ratajczak-Sowa oraz dyrektorka Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska, złożyli następnie wieńce i kwiaty pod tablicą przed kościołem, poświęconą ofiarom zbrodni katyńskiej.
W niedzielę złożono też kwiaty pod pomnikiem Memento Smoleńsk w XXII dzielnicy Budapesztu. W uroczystości wzięli udział polscy dyplomaci, w tym Katarzyna Ratajczak-Sowa, a także wicedyrektorka Instytutu Polskiego Dominika Teske. Pomnik, którego autorem jest rzeźbiarz Sandor Gyula Makoldi, odsłonięty został w 2018 r., a jego budowę wsparły rząd Węgier i samorząd XXII dzielnicy Budapesztu.
Pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej uczczono również w Veszprem w okolicach Balatonu, gdzie III sekretarz Ambasady RP Joanna Bieńczak złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Tablicę autorstwa rzeźbiarza Michała Wiśniosa ufundowały polska ambasada, Kancelaria Prezydenta RP, samorząd miasta Veszprem oraz samorząd narodowości polskiej w Veszprem.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ zm/