We wrześniu rozpoczną się prace konserwatorskie nagrobka polskich artystów, m.in. Aleksandra Gierymskiego, na słynnym rzymskim cmentarzu. Grant Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ten cel otrzymała Fundacja Dziedzictwa Kulturowego.
„Zamierzamy wykonać replikę popiersia Aleksandra Gierymskiego, skradzionego z nagrobka w 1999 roku a także upamiętnić tablicami pochowanych w tym miejscu a spoczywających dotąd anonimowo artystów: Wiktora Brodzkiego i Jadwigę Bohdanowicz-Konczewską. Prace wykona zespół konserwatorów pod kierownictwem dr Janusza Smazy z warszawskiej ASP. Mam nadzieję, że będzie to początek programu prac renowacji grobów polskich twórców oraz postaci życia publicznego, którzy spoczywają na Campo Verano” - powiedział PAP Michał Laszczkowski, prezes zarządu fundacji.
Nagrobek polskich artystów jest dziełem rzeźbiarza Antoniego Madeyskiego, autora wawelskich nagrobków Władysława Warneńczyka i królowej Jadwigi, zamieszkałego od 1898 roku w Rzymie i tam zmarłego w 1939 roku. Madeyski udzielał pomocy artystom polskim w tym mieście. Jego pracownia była jednocześnie salonem artystycznym.
Nagrobek powstał w 1903 roku, w dwa lata po śmieci wybitnego malarza Aleksandra Gierymskiego, m.in. twórcy obrazu „Żydówka sprzedająca pomarańcze”, zaginionego w czasie II wojny (był w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie), a odzyskanego w 2011 roku dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W 1904 r. obok Gierymskiego pochowano Wiktora Brodzkiego, rzeźbiarza, twórcę m.in. nagrobka Laury Przeździeckiej w katedrze w Kamieńcu Podolskim. W tym samym grobie spoczęła w 1943 roku Jadwiga Bohdanowicz-Konczewska, uczennica słynnego francuskiego rzeźbiarza Antoine'a Bourdelle’a.
Na cmentarzu Campo Verano jest też grób rzeźbiarza Tomasza Oskara Sosnowskiego, autora rzeźb głównie o tematyce religijnej, profesora rzymskiej Akademii św. Łukasza. W ostatnich latach z grobu zniknęła płaskorzeźba jego autorstwa przedstawiająca anioła. „Będziemy szukać tej płaskorzeźby” - zadeklarował Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.
Pochowani na Campo Verano są m.in także: poeta Stefan Witwicki, generał zakonu jezuitów Włodzimierz Ledóchowski, biskup polowy Wojska Polskiego Józef Gawlina, historyk sztuki Karolina Lanckorońska. (PAP)
tst/ mjs/ ls/