Religia

22.09.2018

Noc Świątyń w sobotę po raz pierwszy w Łodzi

Miejsca modlitw różnych wyznań – m.in. cerkiew, synagogę, kaplice i kościoły – będzie można odwiedzić w ramach organizowanej w sobotę premierowej w Łodzi edycji Nocy Świątyń. Zaplanowano m.in. recital muzyki organowej oraz spotkania z duchownymi i członkami wspólnot religijnych.

Łódź jest kolejnym miastem, które włączyło się w wydarzenie organizowane z okazji Europejskiego Dnia Przeciw Nietolerancji Religijnej i Islamofobii, Międzynarodowego Dnia Pokoju oraz Dnia Modlitwy o Pokój. Do tej pory od 2015 roku swoje drzwi do świątyń dla wszystkich otwierało wiele wyznań i wspólnot w Warszawie, a w kolejnych latach w Poznaniu i Krakowie.

"Przyłączamy się do idei, która ukazuje różnorodność religijną i etniczną oraz ma przeciwdziałać nietolerancji. Chcemy pokazać, że Łódź jest wieloreligijna. Zapraszamy wszystkich nie tylko do cerkwi, kościołów, czy synagogi, ale także miejsc modlitw mniejszych wspólnot, takich jak mormoni, protestanci, metodyści" – powiedziała PAP Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, będącego organizatorem łódzkiej części Nocy Świątyń.

Dodała, że w sobotni wieczór będzie można nie tylko zwiedzić wiele niedostępnych na co dzień świątyń, ale przede wszystkim spotkać się ich duchownymi i członkami różnych Kościołów.

"Do uczestnictwa w rozmowach zapraszamy wszystkich - wierzących i niewierzących - zainteresowanych religią i nie tylko. Chcących poznać drugą osobę, ale też architekturę i historię. Chcemy, by poprzez rozmowę i zadawanie pytań lepiej poznać wyznawców innej wiary. W ten sposób można najlepiej zweryfikować swoje dotychczasowe uprzedzenia i stereotypy krążące na temat danej religii, a przez to bardziej szanować innych. Chcemy pokazać, że Łódź jest pełna szacunku do innych wyznań" – podkreśliła Tomaszewska.

Łódzkie świątynie zostaną otwarte w sobotę o godz. 19 i będzie można odwiedzać je do godz. 22. Kilka z nich przygotował program kulturalny. M.in. w Kościele Ewangelicko-Augsburski św. Mateusza oprócz zwiedzania, będzie można wysłuchać mini recitalu muzyki organowej i prelekcji dot. luteranizmu oraz dziejów łódzkiego kościoła przy ul. Piotrkowskiej, a także obejrzeć wystawę grafik inspirowanych tekstami biblijnymi.

Otwarta będzie również cerkiew prawosławna pw. św. Olgi, Gmina Wyznaniowa Żydowska, kaplica Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego i Kościół Ewangelicko-Metodystyczny.

Podczas tegorocznej Nocy Świątyń w pięciu polskich miastach - oprócz Łodzi także w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku - otwartych będzie ponad 50 miejsc modlitwy ponad 20 różnych wyznań i wspólnot religijnych – m.in. chrześcijan, żydów, muzułmanów, rodzimowierców, buddystów, sikhów i bahaitów. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL