Rozmowy o wizerunku św. Barbary w sztuce, jej kulcie na Górnym Śląsku oraz sposobach świętowania dnia patronki górników na przestrzeni lat – to niektóre z weekendowych propozycji Muzeum Śląskiego w Katowicach w ramach obchodów górniczego święta – Barbórki.
Muzeum Śląskie od półtora roku ulokowane jest na terenie dawnej kopalni "Katowice". "Kiedyś była to kopalnia węgla kamiennego, teraz nazywamy to miejsce +kopalnią sztuki i kultury+" - mówiła PAP kierownik działu promocji placówki Justyna Kania. Muzeum często odwołuje się do dziedzictwa i historii miejsca, w którym działa. Dlatego - dodała Kania - nie może tam zabraknąć wydarzeń związanych z obchodzonym 4 grudnia świętem górników.
W sobotę muzeum przygotowało program edukacyjny dla całych rodzin. Pierwszym punktem będą warsztaty, podczas których uczestnicy przyjrzą się wizerunkowi św. Barbary w sztuce - malarstwie, grafice oraz rzeźbie. Spróbują też wykonać prace plastyczne z użyciem węgla.
Propozycją dla dorosłych jest z kolei popołudniowa prelekcja o sposobach świętowania dnia św. Barbary w kontekście zmian historyczno-politycznych. Wykład poprowadzi dr Beata Piecha van Schagen, która opowie m.in. o kulcie św. Barbary na przełomie wieków oraz tym jak w dzisiejszych obchodach stare barbórkowe tradycje mieszają się z nowymi.
Zwieńczeniem sobotnich obchodów będzie koncert górniczej orkiestry dętej KWK Katowice pod kierunkiem Damiana Łebka. Muzycy zagrają tradycyjne melodie górnicze, śląskie melodie ludowe, muzykę filmową, a także przeboje muzyki rozrywkowej.
Ponadto przez cały weekend w Muzeum Śląskim będzie można zwiedzić ekspozycje w promocyjnej cenie – za 1 zł. Wątki związane z pracą, historią oraz kulturą górników można odnaleźć na stałych ekspozycjach muzealnych, przede wszystkim na wystawie "Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów". Z kolei wizerunki św. Barbary można obejrzeć w Galerii śląskiej sztuki sakralnej oraz Galerii plastyki nieprofesjonalnej.
Otwarty przed rokiem na terenach b. kopalni Katowice w centrum miasta kompleks to jedno z największych przedsięwzięć muzealnych w kraju, zaprojektowane przez austriacką pracownię Riegler Riewe.
Architekci ukryli jego główną część pod ziemią, na powierzchni eksponując efektowne pokopalniane zabudowania, m.in. dawny magazyn odzieżowy, dawną maszynownię (obecnie restauracja) czy wieżę wyciągową szybu Warszawa (taras widokowy). Na powierzchni znajdują się też pokryte szkłem prostopadłościany, mieszczące pomieszczenia administracyjne lub doświetlające podziemia. Pod ziemią znajduje się symboliczne ulokowana kolekcja sztuki i przestrzeń wystawiennicza.
Muzealny kompleks wpisuje się w założenie utworzonego przez władze Katowic na pokopalnianych terenach obok Spodka tzw. Kwartału Kultury. Obok Muzeum Śląskiego znajdują się tam zbudowane w ostatnich latach nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. (PAP)
akp/ agz/