Film z historycznymi ujęciami Szczecina, spotkanie poświęcone XVII-wiecznemu naukowcowi, autorowi „Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego” Eilhardowi Lubinusowi i zwiedzanie zamku zaplanowano w ramach obchodów rocznicy urodzin pomorskiego kartografa w sobotę.
"Zarówno osoba Lubinusa, jak i jego czasy, budzą duże zainteresowanie. Niemal wszyscy miłośnicy historii Pomorza właśnie od tego naukowca i od jego epoki zaczynają swoje poszukiwania" – powiedział PAP przewodnik miejski i koordynator wydarzenia Tomasz Wieczorek.
Jak dodał, stworzona przez Lubinusa mapa Księstwa Pomorskiego to "rarytas" zarówno dla kartografów, jak i dla szerszej publiczności.
"Jest przebogata, jeśli chodzi o szczegóły. Prawie każdy centymetr kwadratowy to nie tylko kronika Księstwa Pomorskiego, to też uchwycenie ostatniego momentu jego istnienia, tuż przed wybuchem wojny trzydziestoletniej, po której zostało podzielone między Szwecję i Brandenburgię" – powiedział Wieczorek.
Spotkanie poświęcone mapie i jej twórcy poprzedzone będzie projekcją filmu z lat 1958-61 "Zamek Szczeciński" ze zdjęciami Witolda Chromińskiego. "To archiwalny dokument, który – wbrew tytułowi – nie traktuje tylko o samym zamku, ale pokazuje też centrum Szczecina na przełomie lat 50. i 60. Można więc będzie zobaczyć miejsca, które bardzo się zmieniły; są tam ujęcia czasami wręcz wstrząsające, pokazujące, jak bardzo Szczecin był zniszczony w czasie II wojny światowej" – tłumaczył Wieczorek.
Świętowanie urodzin Lubinusa zwieńczy oprowadzanie po Zamku Książąt Pomorskich. Trasa rozpocznie się na Dziedzińcu Dużym, a zakończy na najnowszej zamkowej atrakcji – wykonanej z brązu makiecie zamku w skali 1:100.
Urodzony w 1565 r. Eilhard Lubinus był kartografem, matematykiem, poetą, filozofem i teologiem protestanckim. Pracę nad stworzeniem "Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego" rozpoczął w 1608 r. na zlecenie księcia szczecińskiego Filipa II z dynastii Gryfitów i jego kuzyna, księcia wołogoskiego, Filipa Juliusza.
Wykonanie mapy zajęło mu sześć lat. Do prac przy jej powstaniu Lubinus wykorzystywał astrolabium, kwadrant do pomiaru szerokości geograficznej punktów oraz laskę Jakuba do określenia odległości między punktami.
Wokół mapy umieszczono widoki miejscowości pomorskich, drzewo genealogiczne dziewiętnastu książąt rugijskich, tarcze na herby 354 rodzin szlacheckich, a także drzewo genealogiczne oraz 157 imion i portretów książęcych. Treść mapy uzupełniają rysunki m.in. narzędzi rolniczych, instrumentów muzycznych, broni, statków i zwierząt. W rogu znalazł się portret Lubinusa wraz z instrumentami pomiarowymi.
Mapa została wykonana w skali 1:230 000 - jak na XVI-wieczną mapę jest dokładna; średni błąd między punktem na niej a jego realnym położeniem w terenie wynosi około 13 km.
Obchody urodzin Lubinusa rozpoczną się w sobotę o godz. 16 w holu wschodnim Zamku Książąt Pomorskich od pokazu filmu; spotkanie i oprowadzanie zaplanowane jest na godz. 17.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ agz/