W ramach obchodów Roku św. Stanisława Kostki we wrześniu 2018 r. w Płocku odbędzie się Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Św. Stanisław Kostka, czczony od XVII wieku patron dzieci i młodzieży oraz Polski, pochodzi z Rostkowa w diecezji płockiej.
Diecezjalne obchody Roku św. Stanisława Kostki, który został ustanowiony na 450. rocznicę jego śmierci, rozpoczną się 6 stycznia 2018 r., w Święto Trzech Króli, i potrwają do Niedzieli Chrystusa Króla - 25 listopada 2018 r.
"Święty Stanisław Kostka jest postacią z pewnością ogólnopolską. To nie jest tylko nasz mazowiecki święty. To postać wybitna, która odegrała znaczącą rolę w dziejach naszej ojczyny" – powiedział biskup płocki Piotr Libera, dodając, iż obchody Roku św. Stanisława Kostki zbiegną się ze świętowaniem 100-lecia niepodległości Polski.
Charakteryzując św. Stanisława Kostkę, biskup płocki podkreślił, że „jego krótkie życie było całkowicie oddane Panu Bogu”. „Rok jubileuszowy jest okazją by przypomnieć tę bardzo ciekawą, niezwykłą postać” - zaznaczył.
Bp Libera przypomniał, iż św. Stanisław Kostka, patron Polski i główny patron diecezji płockiej, jest także patronem dzieci i młodzieży. „Warto zwrócić uwagę na Opatrznościową zbieżność, że obchody jubileuszu 450-lecia śmierci św. Stanisława Kostki zbiegają się z pierwszym w historii Kościoła synodem biskupów poświęconym w całości ludziom młodym. Synod ten, zwołany przez papieża Franciszka, będzie obradował w Rzymie, w październiku przyszłego roku” – podkreślił.
Jak zapowiedział biskup płocki, głównym wydarzeniem obchodów Roku św. Stanisława Kostki w tej diecezji będą uroczystości liturgiczne w Rostkowie. Pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza odbędą się w niedzielę, 19 sierpnia 2018 r. Bp Libera dodał, iż w ramach jubileuszu 25 i 26 września w Płocku obradować będą biskupi polscy. „To wydarzenie historyczne dla naszej diecezji” – oświadczył, nawiązując do planowanego płockiego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
Św. Stanisław Kostka urodził się w Rostkowie niedaleko Przasnysza 28 grudnia 1550 r., jako jedno z pięciorga dzieci kasztelana zakroczymskiego Jana Kostki i Małgorzaty z Kryskich. W 1564 r. wyjechał na naukę do Wiednia, gdzie podjął decyzję o wstąpieniu do zakonu jezuitów. Nowicjat rozpoczął w Rzymie w 1567 r. Według przekazów był wzorem zakonnika szczególnie pielęgnującego kult maryjny. Zmarł po chorobie 15 sierpnia 1568 r. Został beatyfikowany w 1605 r., a w 1726 r. kanonizowany przez papieża Benedykta XIII.
Św. Stanisław Kostka to patron dzieci i młodzieży, w tym studentów i alumnów. Jest też patronem Polski, a także m.in. archidiecezji łódzkiej oraz warszawskiej i diecezji chełmińskiej. Patronuje też kilku miastom, jak: Gniezno, Lublin, Poznań i Warszawa. Jego relikwie znajdują się w rzymskim kościele św. Andrzeja oraz w kościele parafialnym w rodzinnym Rostkowie, gdzie sprowadzono je w 1926 r. Sanktuarium to odwiedzają każdego roku liczne pielgrzymki z kraju i zagranicy.
Rok 2018 r. ogłoszono Rokiem św. Stanisława Kostki podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Lublinie, w październiku tego roku. Stało się to na prośbę biskupa płockiego. W diecezji tej hasłem przewodnim obchodów będą słowa: „Ad maiora natus sum – Do wyższych rzeczy jestem urodzony”. Sylwetka świętego, patronującego dzieciom i młodym ludziom, będzie promowana pod nazwą „Kostka = 6 x W: wiedza, wyzwania, wiara, wytrwałość, wolność, wielkość”.
Z okazji jubileuszu planowane są m.in. publikacje, w tym modlitewnik oraz „Kartki różańcowe” dla dzieci. Wydarzenia związane z obchodami będzie popularyzował na internetowych portalach społecznościowych hasztag #kostka450. Powstanie skrzynka e-mail, gdzie można będzie wysyłać intencje oraz listy do św. Stanisława Kostki: stansilaw.kostka@diecezjaplocka.pl. O świętym przypomni okolicznościowy znaczek, który wyda Poczta Polska.
We wszystkich kościołach w Polsce, w niedzielę, 14 stycznia 2018 r., odczytany zostanie List Pasterski Konferencji Episkopatu Polski dotyczący Roku św. Stanisława Kostki. (PAP)
autor: Michał Budkiewicz
edytor: Danuta Starzyńska-Rosiecka
mb/ gdyj/ dsr/