Od czwartku przed łódzką bazyliką archikatedralną prezentowana będzie wystawa plenerowa "Powstania śląskie 1919-1921". Ekspozycja prezentuje historię walk o przyłączenie Górnego Śląska do Polski w okresie kształtowania granic kraju po zakończeniu I wojny światowej.
O wystawie poinformowała w środę PAP Kornelia Zaborska z łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Dodała, że ekspozycja przygotowana została w serii wystaw elementarnych przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. Przypomniała, że w tym roku przypada setna rocznica wybuchu III powstania śląskiego.
Ekspozycja składa się z kilkunastu paneli, prezentujących w układzie chronologicznym najważniejsze wydarzenia z lat 1918-1922. Koniec I wojny światowej, pierwsze i drugie powstanie śląskie, plebiscyt górnośląski oraz poprzedzająca go kampania propagandowa, trzecie powstanie śląskie, a w końcu podział regionu i przejęcie części Górnego Śląska przez polską administrację.
Wykorzystano fotografie i dokumenty ze zbiorów: Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach, Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny, Muzeum 2. Korpusu w Józefowie, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Francuskiej Biblioteki Narodowej, Biblioteki Śląskiej, Biblioteki Narodowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Grzegorza Grześkowiaka.
Jak informuje Zaborska, w Łodzi ekspozycję będzie można oglądać do 31 maja. Dostępna jest również w wersji cyfrowej - https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1/wystawy/101808,Wystawa-Powstania-slaskie-19191921-do-pobrania-PLEN.html.
Sprawa przynależności państwowej Górnego Śląska, należącego wcześniej do państwa niemieckiego, decydowała się w latach 1919-21. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. wzmogło działający tam polski ruch narodowy, zwalczany przez niemiecką administrację i wojsko. Walka o wpływy narodowe skutkowała m.in. trzema powstaniami śląskimi w latach 1919-21. Ostatnie z nich wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy. (PAP)
autorzy: Jacek Walczak, Rafał Grzyb
jaw/ rgr/ dki/