Religia

22.10.2017

Od poniedziałku w Poznaniu XVI Ekumeniczne Święto Biblii

Pod hasłem "I dam wam serce nowe i ducha nowego" rozpocznie się w poniedziałek w Poznaniu XVI Ekumeniczne Święto Biblii. Wydarzenie łączące siedem kościołów jest okazją nie tylko do wspólnej modlitwy, ale i dyskusji o Słowie Bożym.

Ekumeniczne Święto Biblii odbędzie się w dniach 23-30 października w Poznaniu. Organizatorem święta jest Poznańska Grupa Ekumeniczna (PGE), w skład której wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Rzymskokatolicki, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Zielonoświątkowy, Wspólnota Genesis Kościoła Chrześcijan Baptystów w Poznaniu.

W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia będą słowa z Księgi Ezechiela: "I dam wam serce nowe i ducha nowego". XVI edycja Ekumenicznego Święta Biblii rozpocznie się w poniedziałek, 23 października, a wydarzenie zainauguruje koncert modlitewny, który odbędzie się w Kościele Nawiedzenia NMP na os. Bohaterów II Wojny Światowej.

"Bardzo cieszę się ze wspólnej poznańskiej inicjatywy różnych kościołów. Uważam to za dowód tego, że pomimo odmiennych poglądów i dzielących nas różnic, możliwy jest dialog, a nawet tak wspaniała współpraca jak coroczne Ekumeniczne Święto Biblii, które odbywa się już 16 raz. To, że coś jest inne nie oznacza, że jest gorsze. Wręcz przeciwnie, wymiana spostrzeżeń osób o odmiennych poglądach daje nowe spojrzenie, w tym przypadku na religię i wiarę. Sam chętnie sięgam po Biblię. Traktuję ją nie tylko jako źródło naszej kultury, ale i inspiracji" – podkreślił dyrektor Gabinetu Prezydenta Andrzej Białas.

W ramach wydarzenia odbywać się będą w Poznaniu m.in. koncerty i spotkania. Najważniejszym punktem obchodów Ekumenicznego Święta Biblii będzie jednak Nabożeństwo Słowa, które poprowadzą wspólnie bp Karol Maria Babi z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów oraz reprezentujący Kościół Rzymskokatolicki abp Stanisław Gądecki. Nabożeństwo odbędzie się we wtorek wieczorem w poznańskiej katedrze.

Tegoroczne Święto Biblii nawiązywać będzie także do jubileuszu 500-lecia reformacji. W środę w auli Akademii Muzycznej zaplanowano sesję naukową pt. "Muzyczne barwy reformacji", a po niej koncert o tym samym tytule w Kościele Łaski Bożej przy ul. Obozowej 5.

"Zwyczajem kolejnych spotkań w ramach Ekumenicznego Święta Biblii jest organizowanie różnych wydarzeń o charakterze kulturalnym, społecznym, czy międzywyznaniowym. Działania te wpisują się bardzo znacząco w ukazywanie stolicy Wielkopolski jako miasta wielokulturowego i zróżnicowanego wyznaniowo, a jednocześnie pokazują możliwość współdziałania ludzi, różniących się często w sposób znaczący" – zaznaczył współprzewodniczący Poznańskiej Grupy Ekumenicznej ks. Jan Ostryk z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego.

Wśród zaplanowanych wydarzeń znalazło się także spotkanie poruszające kwestię "Kobiet na misjach", a także wykład "Biblia przystępna, dostępna, aktualna...", który wygłosi dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce Małgorzata Platajs.

Historia współpracy kościołów poznańskich ma przeszło 40-letnią historię. Święto Biblii zorganizowano po raz pierwszy w 2001 roku. Obecnie jego organizacją zajmuje się powstała w 2002 r. Poznańska Grupa Ekumeniczna, która spotyka się raz w miesiącu na wspólnej modlitwie, dyskusji i omawianiu programu dalszych ekumenicznych spotkań. Najważniejszymi wydarzeniami przygotowywanymi wspólnie jest Ekumeniczne Święto Biblii oraz Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ pru/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL