Uroczystym rozświetleniem miejskiej choinki rozpocznie się w sobotę wieczorem „Betlejem Poznańskie” na Starym Rynku. Nowe atrakcje dołączą do tych, które już od dwóch tygodni dostępne są dla mieszkańców miasta i turystów na placu Wolności.
W sobotę wieczorem prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak rozświetli miejską choinkę i tym samym zainauguruje „Betlejem Poznańskie” na Starym Rynku. Bożonarodzeniowe drzewko stanie tradycyjnie przed Ratuszem. W tym roku ozdoby na świątecznej choince utrzymane będą w kolorystyce biało-czerwonej, co nawiązywać ma do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i do 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Poznański Jarmark Bożonarodzeniowy trwa już na placu Wolności od 17 listopada. W weekend świątecznego klimatu nabierze także starówka, dzięki iluminacjom i Świątecznemu Fire Show.
„Rozświetlenie choinki otworzy drugą część jarmarku. Na Starym Rynku będzie można posmakować różnych pyszności i zobaczyć piękne rękodzieło. W każdy weekend naszymi maluchami będą zajmowały się bajkowe postacie” – powiedziała prezes spółki Targowiska Iwona Rafińska.
Na świątecznym kiermaszu na Starym Rynku, oprócz wystawców z Polski, swoje produkty zaprezentują też kupcy z Litwy, Ukrainy, Białorusi czy Niemiec. W ich ofercie znajdziemy nie tylko regionalne przysmaki, ale też inspiracje na bożonarodzeniowe prezenty.
Jak co roku będzie można odwiedzić Szopkę Bożonarodzeniową, zadzwonić "Dzwonkiem życzeń" czy wrzucić list do Gwiazdora do specjalnie przygotowanej skrzynki - Poczty św. Mikołaja. Najmłodszych ucieszy zapewne kolorowa karuzela wenecka, która stanie na Starym Rynku.
Jedną z największych atrakcji Betlejem na poznańskim Starym Rynku będzie Poznań Ice Festival, który odbędzie się w tym roku w weekend 8 i 9 grudnia. Udział w zawodach weźmie 24 uczestników z całego świata. Oprócz rzeźbiarzy z Polski, w szranki staną zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych, Norwegii, Meksyku, Malezji, Litwy, Łotwy, Hiszpanii, Słowacji, Kanady czy Serbii.
Zmagania podzielono tradycyjnie na dwie konkurencje. Ta najbardziej widowiskowa - Speed Ice Carving - odbędzie się pierwszego dnia festiwalu. Rywalizujący rzeźbiarze będą mieli kilkadziesiąt minut na odtworzenie konkursowego wzoru. Z kolei na niedzielę zaplanowano konkurs główny. Dwanaście dwuosobowych drużyn otrzyma kilkanaście ton lodu i cały dzień na stworzenie kilkumetrowych rzeźb na dowolny temat. Gotowe rzeźby ozdobią płytę Starego Rynku.
W Poznaniu – jak wskazuje magistrat – ze Świętym Mikołajem można się będzie spotkać kilka razy: 6 grudnia, 15 grudnia, kiedy przyjedzie do dzieci na motorze, a także dzień później, kiedy odbierze napisane przez małych poznaniaków listy.
„13 grudnia wszyscy chętni będą mogli odśpiewać w wielu językach +Cichą Noc+ - najbardziej znaną kolędę na świecie. Z kolei 7, 15 i 20 grudnia będzie się można bawić na Christmas Silent Disco. W sobotę 15 grudnia z placu Wolności na Stary Rynek wyruszy Świąteczna Parada. Uczestnicy przejdą ulicą Paderewskiego, na której również stanęły w tym roku świąteczne stragany. Dzień później, 16 grudnia, do Poznania zawita Betlejemskie Światło Pokoju” – podkreślił magistrat.
Od pierwszego weekendu grudnia, po torach kursować będzie także „Betlejemska Bimba”. Świąteczny tramwaj kursować będzie w trzy grudniowe weekendy (1-2, 8-9, 15-16). Będzie można go spotkać na przystankach: Ogrody, rondo Kaponiera, Marcinkowskiego, Wrocławska, Kórnicka, rondo Rataje, AWF, Marcinkowskiego, plac Wolności, Most Teatralny.
„Tramwaj będzie dowozić pasażerów w okolice Starego Rynku. Dodatkowo, uruchomimy świąteczną bimbę MPK, która będzie kursować w dwie grudniowe niedzielę - 9 i 16 grudnia. W trakcie jazdy na dzieci czekać tam będą różne atrakcje - zabawy i konkursy z nagrodami. Wszystkich serdecznie zapraszamy” – podkreślił prezes MPK Poznań Wojciech Tulibacki.
Jarmark Bożonarodzeniowy na placu Wolności i Starym Rynku potrwa do 21 grudnia. Świąteczne stoiska na ulicy Paderewskiego będą czynne aż do 6 stycznia, czyli święta Trzech Króli. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ ozk/