W sobotę i w niedzielę w Gnieźnie odbędą się uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski. W trakcie odpustu wspominana będzie m.in. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
Główne obchody świętowojciechowe przewidziane są na niedzielę, 28 kwietnia. Uroczystej mszy św. odpustowej będzie przewodniczyć metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.
"W czasie tegorocznego odpustu pragniemy uczcić 70. rocznicę ingresu sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego do bazyliki prymasowskiej, 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny - w tym do Gniezna oraz 30. rocznicę powstania Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej" – poinformował rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie ks. Zbigniew Przybylski.
Ingres prymasa Stefana Wyszyńskiego do katedry w Gnieźnie odbył się 2 lutego 1949 roku. Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski miała miejsce w czerwcu 1979 roku; 3 czerwca papież przybył do Gniezna.
Świętowojciechowe uroczystości rozpoczną się w sobotę w bazylice prymasowskiej I. Nieszporami o św. Wojciechu. Po nich z katedry wyruszy procesja z relikwiami św. Wojciecha i św. Jana Pawła II oraz innych polskich świętych i błogosławionych do kościoła pw. św. Michała Archanioła na Wzgórzu Zbarskim.
Centralnym elementem obchodów będzie uroczysta msza św. odpustowa na placu św. Wojciecha. W jej trakcie prymas Polski przekaże Pismo Święte przedstawicielom młodzieży, zaś nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio poświęci i nałoży krzyże misyjne grupie duchownych i świeckich przygotowujących się do podjęcia w najbliższym czasie pracy apostolskiej na terenach misyjnych.
Po zakończonej sumie odpustowej pielgrzymi zostaną zaproszeni na Wzgórze Lecha na piknik rodzinny. W niedzielę zainteresowani będą mogli też liczyć na bezpłatny wstęp do muzeum archidiecezjalnego i skarbca katedralnego. Nieodpłatnie będzie też można wejść do podziemi i na wieżę katedry oraz zobaczyć tam Drzwi Gnieźnieńskie.
W uroczystościach patronalnych ku czci św. Wojciecha uczestniczyć będą pielgrzymi z Polski i spoza kraju, przedstawiciele episkopatu Polski oraz biskupi z zagranicy, przedstawiciele władz państwowych, samorządowcy, reprezentanci środowisk naukowych i kulturalnych, liderzy i członkowie ruchów, organizacji i stowarzyszeń katolickich oraz duszpasterstw środowiskowych.
"Nawiedzenie grobu naszego męczennika i udział we wspólnej modlitwie niech będą wyrazem wdzięczności wobec Boga za wszystko, co na posiewie męczeńskiej krwi św. Wojciecha wyrosło na naszej polskiej ziemi" – powiedział ks. Przybylski.
Patron archidiecezji gnieźnieńskiej i miasta Gniezna, główny patron Polski św. Wojciech urodził się w czeskich Libicach w 956 roku. W wieku 27 lat został biskupem praskim. Wypędzony z Pragi przybył do Gniezna na dwór księcia Bolesława Chrobrego.
Zginął tydzień po rozpoczęciu misji w Prusach. Jego ciało wykupił od Prusów Bolesław Chrobry. Według legendy zapłacił za nie tyle kilogramów złota, ile ważyło. Relikwie misjonarza - męczennika umieszczono na ołtarzu romańskiej katedry w Gnieźnie. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ par/