Na Cmentarzu Oliwskim w Gdańsku oddano hołd powstańcowi styczniowemu Antoniemu Pikarskiemu. Organizatorem uroczystości było Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.
Uroczystość odbyła się na Cmentarzu Oliwskim w Gdańsku przy wyremontowanym nagrobku powstańca styczniowego, śp. Antoniego Pikarskiego.
„Mogiła bohatera, decyzją prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego, została wpisana do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Nagrobek odnowiono staraniem Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku” – informuje w komunikacie gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
W informacji podkreślono, że w 2023 roku obchodzona jest 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego.
„Mogiła Antoniego Pikarskiego jest jedyną zachowaną mogiłą powstańca styczniowego na Cmentarzu w Oliwie i prawdopodobnie jedyną taką w całym Gdańsku. Wydarzenie odbyło się w kameralnym gronie. Swoją obecnością zaszczycili nas wychowankowie oraz pedagodzy ze Szkoły Podstawowej dla Dziewcząt Fregata w Gdańsku na czele z dyrektor Moniką Wierzbicką. Oddział IPN w Gdańsku reprezentowała Katarzyna Lisiecka, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku wraz z pracownikami” – przekazano.
Okolicznościowe przemówienie nad grobem weterana wygłosiła Anna Kołakowska z Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN. Jaki informuje IPN w Gdańsku, prelegentka zwracając się przede wszystkim do zgromadzonej młodzieży podkreśliła, jak istotnym jest kultywowanie pamięci o bohaterach narodowych, takich jak Antoni Pikarski.
„Dzięki nim w dużej mierze zawdzięczamy to, iż żyjemy obecnie w wolnej Polsce. Opisując losy oraz heroiczną walkę powstańców styczniowych z zaborcą wskazała, iż kierowali się oni tradycją oraz wartościami, które dla nas Polaków były i są niezwykle ważne, przywiązaniem do wiary katolickiej oraz miłością do ojczyzny. Jest to lekcja historii, której każdy młody Polak powinien się nauczyć” – zaznaczono w informacji.
W komunikacie przekazano, że w trakcie uroczystości naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku Katarzyna Lisiecka wręczyła dyrektor Szkoły Podstawowej dla Dziewcząt Fregata w Gdańsku Monice Wierzbickiej akt przekazania opieki nad grobem powstańca styczniowego Antoniego Pikarskiego pod opiekę wychowanków oraz pedagogów szkoły.
„Dzięki temu młodzież będzie nie tylko dbać o utrzymanie nagrobka w dobrym stanie, ale także kultywować pamięć o bohaterze. Na mogile przyklejono tabliczkę weterana” – podkreślono w informacji.
Antoni Pikarski urodził się w 1837 r. w Głomsku koło Złotowa. Jak informuje Instytut Pamięci Narodowej, po rozpoczęciu Powstania Styczniowego w 1863 r. przyłączył się on do szeregów powstańców i walczył o wolność Polski. „Upadek powstania pociągnął za sobą liczne represje ze strony Rosjan również w stosunku do Antoniego Pikarskiego. Został aresztowany i uwięziony przez władze carskie. Prześladowany postanowił wyjechać na Lubelszczyznę” – przekazał IPN w Gdańsku.
W 1914 roku Pikarski wraz z rodziną przyjechał na Kaszuby w odwiedziny do braci.
„Jeden z nich, Leon Pikarski, był aptekarzem i działaczem na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości w powiecie kaszubskim, drugi, Leopold Pikarski, proboszczem w Stężycy. Wybuch I wojny światowej uniemożliwił powrót rodziny Pikarskich w okolice Lublina. Osiedlili się w majątku rodzinnym we wsi Kliczkowy i pozostali już na Pomorzu. W 1919 r. przenieśli się do Gdańska, zamieszkali w Oliwie, w kamienicy przy dzisiejszej ul. Aleksandra Majkowskiego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Antoni Pikarski otrzymał nominację na stopień podporucznika weterana. 5 sierpnia 1921 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski odznaczył go Orderem Virtuti Militari V klasy” – informuje gdański oddział IPN.
Antoni Pikarski zmarł 17 kwietnia 1922 r. (PAP)
autor: Dariusz Sokolnik
dsok/ dki/