Epoka nowożytna

06.10.2014 aktualizacja 18.07.2016

Odnalezione XVIII wieczne kantaty zabrzmią w Cieszynie

Wnętrze ewangelicko-augsburskiego Kościoła Jezusowego w Cieszynie. Fot. PAP/A. Grygiel Wnętrze ewangelicko-augsburskiego Kościoła Jezusowego w Cieszynie. Fot. PAP/A. Grygiel

XVIII-wieczne kantaty, których manuskrypty zostały odnalezione w zbiorze Tschammera, najcenniejszej bibliotece protestanckiej w Polsce, usłyszą melomani podczas rozpoczynającego się we wtorek w Cieszynie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wokalnej „Viva il Canto”. „Większość z nich nie była prezentowana publiczności od wieków” – podkreśla rzecznik festiwalu Paulina Bandura.

Cenny zbiór rękopisów muzycznych został odkryty przy okazji trwającej od kilkunastu miesięcy reorganizacji Biblioteki Tschammera i archiwum luterańskiego Kościoła Jezusowego w Cieszynie. Jak poinformowała Bandura składają się na niego wokalno-instrumentalne utwory religijne z lat 1710-1740, przede wszystkim kantaty, a także kilkanaście koncertów, sonat i suit z tamtego czasu na różne składy.

Bandura powiedziała, że autorstwa większości utworów nie udało się jednoznacznie ustalić. Wśród nich znaleziono jednak m.in. dzieła Georga Philippa Telemanna, w tym Koncert Polski na flet i orkiestrę, Gottfrieda Heinricha Stoelzel’a czy Johanna Davida Heinichena. „Utwory te, za wyjątkiem koncertu Telemanna, nigdy nie były wykonywane ani nagrywane w czasach współczesnych” – dodała.

Zdaniem rzecznik wartość artystyczna utworów jest duża i świadczy o „nadspodziewanie wysokim poziomie życia muzycznego XVIII-wiecznego Cieszyna i o bliskich kontaktach jego mieszkańców z ważnymi ośrodkami kulturalnymi Europy w epoce baroku”.

Opracowaniem historycznym utworów zajmuje się pracownik naukowy wydziału artystycznego Uniwersytetu Śląskiego Zenon Mojżysz. Całość odbywa się w ramach finansowanego przez resort nauki i szkolnictwa wyższego projektu „Ewangelicka kultura muzyczna Śląska Cieszyńskiego w pierwszej połowie XVIII w.” Zostaną one opublikowane.

Zapomniane kantaty zabrzmią podczas festiwalu w czwartek. W Kościele Jezusowym wystąpi Barokowa Orkiestra Festiwalowa, chór kameralny „Ad Libitum” oraz soliści – Jan Jaku Monowid (kontratenor) i Artur Janda (bas).

Biblioteka, w której znalezione zostały manuskrypty, powstała dzięki testamentowi żyjącego w XVIII w. prawnika Bogumiła Rudolfa Tschammera. Księgozbiór tworzą książki duchownych, nauczycieli, szlachty i mieszczan narodowości polskiej, czeskiej i niemieckiej, którzy byli związani z Kościołem Luterańskim. Liczy ponad 23 tys. tomów.

Międzynarodowy Festiwal „Viva il Canto” odbędzie się w Cieszynie po raz 23. Zainauguruje go we wtorek koncert „Usłyszeć Neapol”, w którym wystąpi m.in. zespół „Besquidians”, chór „Ad libitum”, a także tenorzy Kałudi Kałudow i Mateusz Zajdel. Impreza potrwa do niedzieli. (PAP)

szf/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL