Zakończyły się prace przy odnowie stojącego na wzgórzu Pachołek w gdańskiej dzielnicy Oliwa kamiennego obelisku upamiętniającego morską bitwę pod Oliwą. Monument został oczyszczony, a na jego ścianie zamontowano replikę zniszczonej tablicy z okazjonalnym napisem.
O ukończeniu prac poinformowała we wtorek Katarzyna Kaczmarek rzecznik prasowa Zarządu Dróg i Zieleni, która to miejska firma nadzorowała prace przy obelisku. Kaczmarek wyjaśniła, że kamienny monument mający (wraz z podstawą) około 3,5 metra wysokości, został oczyszczony, uzupełniono też braki w spoinach scalających kamienne płyty, a na jego ścianie zamontowano kopię nieodwracalnie zniszczonej przed laty tablicy pamiątkowej.
Rzecznik dodała, że na wiosnę przyszłego roku zaplanowano jeszcze dodatkowo uzupełnienie ubytków w drugiej tablicy zdobiącej obelisk. W pobliżu monumentu zostanie też wówczas zamontowana tabliczka, która poinformuje przechodniów o historii pomnika.
Kamienny obelisk ustawiono na wzgórzu Pachołek w 1889 r. Upamiętniał on wówczas żonę króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III – Luizę Meklemburg-Strelitz. Na szczycie monumentu znajdowała się rzeźba przedstawiająca pruskiego orła, na bocznych ścianach – tablice ku czci królowej Luizy.
Bitwa pod Oliwą była jedną z potyczek morskich, do których doszło w trakcie wojny Polski ze Szwecją toczonej w latach 1626–1629. Celem tej bitwy było przerwanie szwedzkiej blokady Zatoki Gdańskiej i gdańskiego portu. 10 okrętów młodej polskiej flota stoczyło wówczas zwycięską walkę z 6 okrętami szwedzkimi.
W 1945 r. z pomnika zostały usunięte rzeźba orła oraz płyty poświęcone żonie Fryderyka. W 1975 r. zniszczony obelisk wykorzystano do stworzenia nowej kompozycji: na szczycie monumentu zainstalowano rzeźbę przedstawiającą głowę Zygmunta III Wazy, a na ścianach obelisku pojawiły się dwie tablice poświęcone temu królowi. Na jednej z tablic znajdował się królewski herb, a na drugiej - napis „Zygmunt III Waza twórca polskiej floty wojennej, która odniosła wielkie zwycięstwo nad flotą wojenną Szwecji w bitwie pod Oliwą 28-XI-1627”.
W latach 90. ub.w. pomnik został zniszczony: zniknęła m.in. tablica z napisem i rzeźba królewskiej głowy, a nieco później ktoś uszkodził także tablicę z herbem królewskim. W ostatnich latach wzgórze Pachołek (wznosi się ono ok. 100 metrów nad poziom morza), z którego szczytu roztacza się widok na dużą część miasta i Zatoki Gdańskiej, stało się bardzo popularnym celem spacerów okolicznych mieszkańców i rada dzielnicy Oliwa rozpoczęła starania o naprawę obelisku.
Zakończony właśnie remont udało się wykonać m.in. dzięki temu, że członkowie rady pomogli ZDiZ w znalezieniu prywatnej firmy, która zgodziła się sfinansować wycenioną na około 30 tys. zł. naprawę obelisku.
Jak poinformowała PAP Karczmarek, w ramach renowacji pomnika, nie zostanie odtworzona rzeźba przedstawiająca głowę króla Zygmunta III Augusta, który w końcu XVI wieku zapoczątkował tworzenie polskiej floty wojennej. „Nie mamy dokumentacji, która pozwoliłaby odtworzyć rzeźbę” – poinformowała rzecznik.
Bitwa pod Oliwą była jedną z potyczek morskich, do których doszło w trakcie wojny Polski ze Szwecją toczonej w latach 1626–1629. Celem tej bitwy było przerwanie szwedzkiej blokady Zatoki Gdańskiej i gdańskiego portu. 10 okrętów młodej polskiej flota stoczyło wówczas zwycięską walkę z 6 okrętami szwedzkimi. (PAP)
aks/ par/