
Obraz Jacoba Jordaensa "Św. Iwo wspomaga biednych", który przed II wojną światową znajdował się w zbiorach wrocławskiego Muzeum Sztuk Pięknych, trafił w piątek do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Starania o odzyskanie obrazu trwały sześć lat.
Obraz został odnaleziony w 2008 r. w domu aukcyjnym Sotheby's w Londynie. Dzięki wieloletnim staraniom polskiego MSZ oraz MKiDN dzieło Jordaensa w styczniu tego roku zostało sprowadzone do Polski. W piątek zostało przekazane do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna podczas uroczystości przekazania obrazu podkreślił, że dzieło udało się odzyskać dzięki dobrej współpracy pomiędzy resortami. „W sposób konsekwentny odzyskujemy zrabowane dzieła, by wróciły do miejsc skąd pochodzą. To proces trudny i żmudny, ale skuteczny” - mówił Schetyna.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzata Omilanowska podkreśliła, że obraz wrócił do Polski po ponad 70 latach. „To jedno z najcenniejszych dział, które udało się odzyskać w ostatnich latach" - mówiła.
Omilanowska zwróciła uwagę, dzieło Jordaensa „zachwyca wirtuozerią”. „To o tyle ciekawe, że jest to szkic namalowany przez artystę, by zachęcić zleceniodawcę do zamówienia obrazu w dużym formacie. Ten obraz pozwala zobaczyć jak pracowała ręka flamandzkiego mistrza, widać w nim olbrzymi talent Jordaensa” - mówiła minister.
To jedno z najcenniejszych dział, które udało się odzyskać w ostatnich latach" - mówiła.
Małgorzata Omilanowska: Dzieło Jordaensa zachwyca wirtuozerią. To o tyle ciekawe, że jest to szkic namalowany przez artystę, by zachęcić zleceniodawcę do zamówienia obrazu w dużym formacie. Ten obraz pozwala zobaczyć jak pracowała ręka flamandzkiego mistrza, widać w nim olbrzymi talent Jordaensa.
Dzieło Jordaensa, który uważany jest - obok Rubensa i van Dycka - za jednego z trzech głównych przedstawicieli Złotego Wieku malarstwa flamandzkiego, powstało w XVII w. Obraz wykonany techniką olejną na desce dębowej przedstawia Św. Iwo - sędziego z Rennes i Treguier, proboszcza w Louannec (1253-1303). Artysta ukazał go wśród grupy ubogich, we wnętrzu architektonicznym.
W XVIII w. obraz "Św. Iwo wspomaga biednych" znajdował się w zbiorach opactwa w Krzeszowie, później trafił do Wrocławia. W 1942 r. obraz z Wrocławia został wywieziony przez Niemców do Kamieńca Ząbkowickiego. Trafił do tamtejszego pałacu wraz z setką innych dzieł sztuki. Wiadomo, że później stacjonowali tam żołnierze armii radzieckiej; od tego czasu aż do czasów współczesnych nie wiadomo co się z tym dziełem działo.
Dzieło jest ukończonym szkicem obrazu, sygnowanym przez Jordaensa. Obraz, który powstał na podstawie tego szkicu znajduje się w muzeum w Brukseli.
Odzyskany obraz będzie prezentowany we wrocławskim Muzeum Narodowym od soboty.(PAP)
pdo/ agz/