Mateusz Zalewski z Dobrego zwyciężył w głównej kategorii wiekowej gry na ligawkach w podsumowanym w niedzielę w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu (Podlaskie) 39. konkursie gry na instrumentach pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego.
To jedyna taka impreza w kraju. Jej celem jest podtrzymywanie tradycji i kultywowanie zwyczaju gry na różnych instrumentach pasterskich, głównie na ligawkach - czyli długich drewnianych trąbach nazywanych także trąbami adwentowymi.
Patron wydarzenia, Kazimierz Uszyński, był twórcą konkursu gry na instrumentach pasterskich.
W 39. konkursie w Ciechanowcu, w przesłuchaniach konkursowych, które odbyły się w sobotę, wzięło łącznie udział 160 muzyków, którzy rywalizowali w kilkunastu kategoriach w zależności od instrumentu i wieku uczestników - poinformował PAP Stanisław Kryński, kierownik działu etnografii ciechanowieckiego muzeum. Niedziela - to tradycyjnie ogłoszenie wyników i koncert laureatów.
Mateusz Zalewski, który wygrał w konkursie gry na ligawce w kategorii 18-64 lata pokonał wieloletniego zwycięzcę Teodora Niemyjskiego z Ciechanowca, który tym razem był drugi. Wśród seniorów, w kategorii powyżej 65-ego roku życia wygrał Piotr Bondarczuk z Wieski-Wieś. Wśród dzieci triumfował Aleksander Górski z Zająca, a wśród młodzieży najlepszy był Łukasz Radziszewski z miejscowości Bogusze Stare.
Kryński podkreślił, że z roku na rok poziom gry, który prezentują uczestnicy rośnie, jest wysoki. Podkreślił, że cieszy to, że muzykuje wiele osób młodych, w konkursie pokazują się całe wielopokoleniowe rodziny, a tradycja jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Słowo ligawka pochodzi od "legać", czyli opierać o coś, ligawka - jeśli jest bardzo długa - takiego podparcia wymaga. Ligawki służyły niegdyś także do ogłaszania Adwentu, czyli rozpoczęcia okresu oczekiwania w Kościele katolickim na Boże Narodzenie. Konkurs w Ciechanowcu podtrzymuje te tradycje. W niedzielę rozpoczął się Adwent, ciechanowiecki konkurs odbywa się rokrocznie na początku Adwentu.
Ligawki są w innych regionach Polski nazywane są także trombitami czy bazunami. Uczestnicy konkursu wykonują tradycyjne krótkie melodie lub sygnały pasterskie albo adwentowe na - najlepiej ręcznie wykonanych - instrumentach: ligawkach, trombitach, bazunach czy rogach pasterskich.
Konkurs w Ciechanowcu odbył się pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego, wojewody podlaskiego, marszałka województwa we współpracy ze starostwem wysokomazowieckim i parafią Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. (PAP)
autor: Izabela Próchnicka
kow/ mmu/