Religia

22.06.2019

Ogłoszono tematy Światowych Dni Młodzieży na lata 2020-2022

„Młodzieńcze, tobie mówię wstań!”, „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” i „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” to tematy wybrane przez papieża Franciszka na kolejne Światowe Dni Młodzieży – poinformowało w sobotę biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Tematy na najbliższe ŚDM ogłosiła w sobotę Stolica Apostolska – czytamy w komunikacie przesłanym PAP.

"Słowa +Maryja wstała i poszła z pośpiechem+ (Łk 1,39) będą hasłem 37. Światowych Dni Młodzieży w 2022 r. w Lizbonie. Do tego międzynarodowego wydarzenia będą przygotowywać dni młodzieży odbywające się w Kościołach lokalnych na całym świecie w 2020 i 2021 r.

+Młodzieńcze, tobie mówię wstań!+ (Łk 7,14) – to temat 35. Światowych Dni Młodzieży, a: +Wstań, bo uczyniłem cię świadkiem tego, co zobaczyłeś+ (por. Dz 26, 16) – to hasło 36. Światowych Dni Młodzieży w diecezjach na całym świecie" – czytamy w komunikacie.

Jego autorzy zaznaczyli, że ścieżka duchowa wskazana przez papieża Franciszka spójnie podąża za refleksją, która rozpoczęła się od ostatnich Światowych Dni Młodzieży w 2019 r. i procesu synodalnego, w szczególności dzięki adhortacji apostolskiej "Christus vivit".

"W punkcie 20. tego dokumentu Papież cytuje fragment Ewangelii wg św. Łukasza, zachęcając młodych ludzi, aby pozwolili się dotknąć mocą Zmartwychwstałego Pana i odzyskać +waszą wewnętrzną witalność, wasze marzenia, wasz entuzjazm, wasz optymizm i waszą hojność+, cechy charakterystyczne dla ludzi młodych" – ocenili.

Według autorów trzy tematy łączą się z zaproszeniem młodych ludzi, aby "wstali" i szybko zareagowali na wezwanie Pana, tak jak Maryja po wypowiedzeniu słów: "Oto ja (…)". "Słowo +wstań+ w oryginalnym tekście Łukasza ma również znaczenie +wstań ponownie+ i +obudź się do życia+" – wyjaśnili. (PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL