Z powodu epidemii 20. Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy nie wyruszyła sprzed grobu ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, ale była transmitowana z sali pogrzebowej muzeum księdza Jerzego.
"Niech ta droga krzyżowa umocni i pokrzepi wszystkich, którzy lękają się o swoją przyszłość, o swoją pracę, czy nie zostaną wyrzuceni na bruk. Niech Pan umocni pracodawców, przedsiębiorców i tych wszystkich, którzy decydują o naszej przyszłości, by mądrze i odpowiedzialnie podejmowali decyzję dla dobra nas wszystkich" – powiedział duszpasterz ludzi pracy archidiecezji warszawskiej ks. Michał Kotowski w czasie nabożeństwa.
Myślą przewodnią były słowa bł. Jerzego Popiełuszki: "Solidarność to stała troska o dom ojczysty".
Rozważania do poszczególnych stacji przygotowali przedstawiciele różnych grup zawodowych. Podkreślono w nich, że gąszcz dzisiejszych prawd nie pomaga, ale zniewala człowieka.
Ks. Kotowski zwrócił uwagę, że ludziom pracy należą się godność i szacunek. "Wartości te tracą swoje znaczenie w czasach powszechnego relatywizmu i liberalizmu moralnego, w coraz bardziej zdezorientowanym społeczeństwie. Panie daj siłę, byśmy umieli bronić tych, którzy cierpią i są krzywdzeni, byśmy nigdy nie stali się częścią bezmyślnego tłumu" – modlił się.
Podkreślił, że droga do zmartwychwstania wiedzie przez krzyż. Zachęcał, by łączyć swoje cierpienie z cierpieniem Chrystusa. "Krzyże naszej ojczyzny, nasze osobiste, rodzinne, muszą doprowadzić do zwycięstwa, jeśli będziemy je łączyć z krzyżem Jezusa" – powiedział ks. Kotowski.
Zaapelował o modlitwę za wszystkie grupy zawodowe, które walczą z epidemią oraz za chorych i cierpiących. "Prośmy za naszych braci i siostry, którzy w czasie próby sumień i charakterów, kuszeni są do zwątpienia i rozpaczy, by zwyciężyła w nich nadzieja" – powiedział.
Podkreślił, że dziś cały świat przeżywa swój Wielki Piątek. "Niech ukrzyżowany Chrystus z jeszcze większą mocą przemawia do nas, abyśmy zrozumieli, że tylko Jego miłość zbawia nas od wszelkiego zła".
Nawiązując do obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej w kraju powiedział: "Ufamy, że świat pracy w naszej ojczyźnie, który stoi przed ogromnymi wyzwaniami, znajdzie siłę, mądrość i odwagę, by zjednoczyć się w stworzeniu społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i solidarnego".
Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy, współorganizowana przez NSZZ "Solidarność" w 40. rocznicę powstania związku, w ubiegłych latach szła ulicami Warszawy, od grobu księdza Jerzego Popiełuszki.
Sala pogrzebowa muzeum księdza Jerzego, skąd transmitowano nabożeństwo, jest jednym z najbardziej wymownych miejsc sanktuarium. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/