Wręczenie nagrody "Menora dialogu" abp. Henrykowi Muszyńskiemu, sympozjum na temat znaczenia dnia świętego oraz nabożeństwa Słowa Bożego znalazły się w programie ogólnopolskich obchodów XXIII Dnia Judaizmu w Poznaniu i Gnieźnie.
Hasłem tegorocznej edycji są słowa z Księgi Wyjścia "Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować". Po raz pierwszy oficjalne obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbywają się w dwóch miastach.
Jak podkreślił prymas Polski abp Wojciech Polak, Dzień Judaizmu pomaga katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz w pogłębieniu świadomości, że religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa czymś zewnętrznym, ale wewnętrznym.
"Nasze odniesienie do judaizmu zawsze powinno być pełne wdzięczności – także za to, co otrzymaliśmy jako chrześcijanie. Nie można zrozumieć chrześcijaństwa nie sięgając do judaizmu. Hasło pierwszego Dnia Judaizmu: +Kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm+ jednoznacznie pokazuje nam, że Jezus był wierzącym Żydem. Te ludzkie korzenie Jezusa odnoszą się do historii i religii jego narodu" – powiedział PAP prymas Polak.
Wydarzenia w ramach ogólnopolskich obchodów XXIII Dnia Judaizmu rozpoczynają się w Poznaniu w środę; w Gnieźnie zaczną się w czwartek.
W środę w stolicy Wielkopolski abp. Henryk Muszyński, prymas Polski w latach 2009-2010 i arcybiskup senior archidiecezji gnieźnieńskiej, odbierze nagrodę "Menora Dialogu". Wyróżnienie przyznaje Stowarzyszenie Coexist i Fundacja Signum za "zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów". Laudacje wygłoszą naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz rabin Berlina Walter Homolka.
W czwartek w kościele pw. św. Wojciecha odbędzie się nabożeństwo biblijne pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abpa Stanisława Gądeckiego z udziałem rabina Homolki oraz uroczyste zapalenie Menory Dialogu przez przedstawicieli gminy żydowskiej.
Także w czwartek nabożeństwo Słowa Bożego odbędzie się w Gnieźnie. Wezmą w nim udział prymas Polski oraz naczelny rabin Polski. Tego samego dnia w Gnieźnie odbędzie się sympozjum "Znaczenie dnia świętego w judaizmie i chrześcijaństwie" z udziałem naukowców z ośrodków naukowych z całego kraju oraz przedstawicieli gmin żydowskich.
Abp Wojciech Polak przypomniał, że Dzień Judaizmu w tym roku przypada w szczególnym czasie, bo poprzedzać będzie 75-lecie wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
"W szczególny sposób musimy pamiętać nie tylko o samym dniu wyzwolenia tego obozu, ale też o wszystkim, co się w tym obozie działo – przede wszystkim o milionie naszych braci Żydów, którzy zostali tam zniszczeni. To miejsce pamięci, miejsce przestrogi, ale też miejsce, które musi nam dziś otwierać przyszłość inną – przyszłość rodzącą nadzieję" – powiedział PAP prymas.
Jednocześnie podkreślił, że nie można się zgadzać na obwinianie Polaków za popełniane przez Niemców zbrodnie na Żydach w czasie II wojny światowej.
"Musimy przede wszystkim pamiętać, (...) jak cierpieli Żydzi, którzy byli pełnoprawnymi obywatelami tej ziemi. Oczywiście trzeba mówić o aktach wrogości, antysemityzmu i nienawiści - musimy przyznawać się do nich w duchu prawdy i przebłagania Pana Boga za takie postawy. Ale obwinianie Polaków za to, co działo się w czasie II wojny światowej, za mordy dokonywane przez Niemców, hitlerowców jest wielką nieuczciwością i zakłamywaniem prawdy" - powiedział.
Odnosząc się do pytania, czy w Kościele katolickim w wystarczającym stopniu piętnowane są postawy antysemickie prymas przypomniał, że Jan Paweł II "jednoznacznie uczył nas, że antysemityzm jest grzechem".
Obchody Dnia Judaizmu w Gnieźnie potrwają do piątku, w Poznaniu zakończą się 25 stycznia.
Dzień Judaizmu ustanowiła Konferencja Episkopatu Polski w 1997 r. Przypada on corocznie w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan – 17 stycznia. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ mhr/