Kultura i sztuka po 1989 roku

11.11.2015 aktualizacja 18.07.2016

Olsztyn: Kolejny zabytek - dawny kościół garnizonowy zyskał iluminację

Z okazji Święta Niepodległości oraz setnej rocznicy budowy dawny kościół garnizonowy w Olsztynie zyskał iluminację. To kolejny olsztyński zabytek, którego podświetlenie wyeksponowało detale architektoniczne oraz stworzyło niepowtarzalny klimat.

Kamień pod budowę świątyni, według projektu Ludwika Dihma, położono 4 maja 1913 r. Obiekt tworzony był z myślą o rozrastającym się garnizonie wojskowym. Budowla ma charakter trzynawowego kościoła gotyckiego. Zdobią ją dwie wieże o wysokości 60 metrów.

"Chcemy, by te dwie wieże, na wzór latarni morskich, wskazywały podróżnym drogę do Olsztyna; wieże świątyni widać już przy wjeździe do Olsztyna na krajowej szesnastce od strony Ostródy" - powiedział pełnomocnik prezydenta ds. infrastruktury i gospodarki elektroenergetycznej Karol Więckowski.

W pierwszym etapie iluminacji kościoła podświetlone zostały dwie wieże i główny trzon obiektu. Władze miasta planują podświetlenie kolejnych części bryły świątyni. Według urzędników iluminacje obiektów tworzą w mieście niepowtarzalny klimat, są świetną wizytówką i jednym z pomysłów na jego promocję. Podświetlony budynek zyskuje nocą nowy wizerunek m.in. dzięki wyeksponowaniu atrakcyjnych detali architektonicznych. To sposób na uatrakcyjnienie przestrzeni i zachęta do nocnych spacerów - oceniają urzędnicy.

Na starówce i w bliskim sąsiedztwie tej części miasta podświetlone są takie zabytki i obiekty jak: ratusz - siedziba władz miasta, kościół św. Józefa, kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, dawny kościół garnizonowy, katedra św. Jakuba oraz Wysoka Brama, a także Teatr im. Stefana Jaracza oraz zamek gotycki.

Jak podaje w monografii Olsztyna historyk Andrzej Wakar, kamień węgielny pod budowę kościoła garnizonowego położono 4 maja 1913 r. Budowę ukończono przed wybuchem I wojny św. Projekt budowli opracował radca budowlany Ludwik Dihm z Królewca. Kościół garnizonowy zbudowany został na terenie tzw. majątku zamkowego należącego do skarbu państwa i do lat 40. XX wieku był wyłączony z administracyjnego obszaru miasta. Świątyni nadano kształt trzynawowego kościoła gotyckiego o wymiarach 41 metrów długości i 19 metrów szerokości. Wysokość wieży od podnóża do szczytu wynosi 60 metrów.

Do 1945 r. kościół służył ewangelikom na podstawie umowy między gminą ewangelicką a skarbem państwa. Ewangelicy użytkowali tę świątynię, ponieważ zbudowany w 1877 r. ich kościół przy olsztyńskim zamku okazał się za mały. Po II wojnie świątynia stała się katolickim kościołem garnizonowym. Od 2014 r. jest to parafia cywilna, jednak kościół pozostał przy nazwie - pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski oraz Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. (PAP)

ali/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL