XIX wiek

09.05.2019

Oświęcimskie Centrum Żydowskie: park upamiętni Wielką Synagogę

W miejscu, w którym do II wojny stała oświęcimska Wielka Synagoga, powstanie przypominający o niej park. Dyrektor tamtejszego Centrum Żydowskiego Tomasz Kuncewicz powiedział, że otwarcie nastąpić ma w listopadzie, 80 lat po zniszczeniu przez Niemców.

Szef Centrum poinformował PAP, że projekt parku jest już gotowy. Trwają jeszcze formalności związane z wydaniem pozwolenia na budowę. „Chcielibyśmy, aby park był gotowy jesienią - tak, by można go było oficjalnie otworzyć w listopadzie. Wówczas przypadnie 80. rocznica zburzenia synagogi przez Niemców. Prawdopodobnie wydarzenie odbędzie się 28 listopada” – powiedział Kuncewicz.

Dyrektor poinformował, że na pustym obecnie terenie, którego Centrum jest właścicielem, powstanie m.in. instalacja z historycznymi zdjęciami synagogi oraz informacjami na jej temat. Odsłonięty zostanie fragment podłogi synagogi. Staną ławki. W planach jest również umieszczenie wśród drzew kopii żyrandola z Wielkiej Synagogi. Oryginał został odnaleziony podczas prac archeologicznych, przeprowadzonych latem 2004 r. w miejscu, które zajmowała bóżnica.

„Oryginał został już skompletowany i poddany renowacji. Wkrótce zostanie zawieszony w naszym muzeum” – powiedział Tomasz Kuncewicz.

Dyrektor Centrum Tomasz Kuncewicz przypomniał, że wokół Wielkiej Synagogi przez lata koncentrowało się życie oświęcimskiej społeczności żydowskiej. Została ona wzniesiona na przełomie lat 60. i 70. XIX w., w miejscu, które wcześniej także zajmowała bóżnica. Świątynię zniszczyli Niemcy podczas II wojny. W nocy z 29 na 30 listopada 1939 r. została spalona, a 1941 r. pogorzelisko zostało rozebrane. Do dziś teren, który zajmowała, jest niezabudowany.

Centrum Żydowskie w Oświęcimiu jest jedynym śladem po żydowskiej obecności w mieście, którego nazwę podczas wojny Niemcy zmienili na Auschwitz. Jego celem jest kultywowanie pamięci o żydowskich mieszkańcach, a także edukacja ze szczególnym uwzględnieniem problematyki Holokaustu i współczesnych zagrożeń związanych z nietolerancją. Pod jego auspicjami funkcjonuje muzeum żydowskie, centrum edukacyjne i synagoga Chewra Lomdej Misznajot, która jako jedyna przetrwała wojnę.

Pierwsi Żydzi zamieszkali w Oświęcimiu w początkach XVI w. W 1939 r. stanowili ponad połowę mieszkańców 14-tys. miasta. Po II wojnie do Oświęcimia powróciło 186 Żydów. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL