Odnowioną i udostępnioną turystom Basztę Rycerską w Grodzisku w Wodzisławiu Śląskim oficjalnie otwarto w niedzielne południe. Prace w wieży przeprowadzono przy wsparciu polsko-czeskiego projektu „Silesianka – szlak wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia”.
Jak wynika z informacji wodzisławskiego magistratu, Baszta Rycerska to pozostałość dawnego zameczku myśliwskiego we wschodniej dzielnicy miasta – Grodzisku. Powstała jako wieża romantyczna, ufundowana w 1867 r. przez Edwarda Braunsa. W 2004 r. ucierpiała w pożarze.
W połowie ub. roku wyłoniono wykonawcę, a następnie rozpoczęto prace obejmujące m.in. przywrócenie wieży funkcji punktu widokowego z ekspozycją historycznych panoram Wodzisławia Śląskiego (budowa tarasu widokowego wraz z komunikacją wewnętrzną), oczyszczenie, impregnację, uzupełnienie tynków, wykonanie instalacji elektrycznej i oświetlenia elewacji, a także zagospodarowanie terenu wokół baszty.
Miasto akcentuje, że rewitalizacja wodzisławskiej baszty była możliwa dzięki dofinansowaniu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg VA Republika Czeska Polska oraz współpracy dotyczącej projektu „Silesianka - szlak wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia”.
Silesianka to szlak wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia, czyli regionie obejmującym powiaty: raciborski, rybnicki, wodzisławski w woj. śląskim oraz powiat głubczycki w woj. opolskim, a także 19 gmin i miast po stronie czeskiej. Obejmuje 11 wież po stronie polskiej i 23 po stronie czeskiej. Są to wieże istniejące i planowane do udostępnienia lub budowy.
Po stronie polskiej są to: wieża przy ul. Wiejskiej w Baborowie (woj. opolskie), wieża ratusza w Głubczycach (woj. opolskie), platforma widokowa w Grabówce, platforma widokowa w Mszanie, wieża widokowa przy ul. Bończyka w Pietrowicach Wielkich, wieża widokowa przy ul. Lubomskiej w Pogrzebieniu, platforma widokowa w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu, wieża pałacu w Tworkowie, wieża kościoła św. Mikołaja we Włodzieninie (woj. opolskie), baszta w Wodzisławiu Śląskim i wieża widokowa przy ścieżce przyrodniczej "Graniczne Meandry Odry" w Zabełkowie.
Niektóre wieże po stronie czeskiej to Bolt Tower w Dolní oblasti Vítkovice w Ostravie, Nova Radnice (Nowy Ratusz) w tym samym mieście, Techanovicka vyhlidka w Starych Techanovicach, zamek Stary Jicin czy Stramberska truba w Stramberku.
Wstęp na większość istniejących wież jest bezpłatny, większość z nich dostępna jest też całorocznie (przerwa zimowa jest m.in. na zamku w Tworkowie czy na wieży kościoła we Włodzieninie). Na szlaku są wieże o różnych konstrukcjach i kształtach. Blisko zwykle są obiekty noclegowe i gastronomiczne, ścieżki rowerowe lub szlaki piesze. Przy obiektach szlaku Silesianka powstały i powstają parkingi, altany, wiaty piknikowe, ławki i tablice informacyjne.
Projekt dotyczący m.in. wodzisławskiej baszty został złożony przez czeski Euroregion Silesia wraz z partnerami projektu: miastem Wodzisławiem Śląskim, miastem Budišov nad Budišovkou i gminą Jeseník nad Odrou (gdzie mają powstać nowe wieże) oraz Stowarzyszeniem Gmin Dorzecza Górnej Odry. Kwota dotycząca wodzisławskiej Baszty to ponad 140 tys. euro, przy unijnym dofinansowaniu ponad 120 tys. euro.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ par/