Religia

02.11.2019

Papież Franciszek odprawił mszę w rzymskich katakumbach

W Dniu Zadusznym papież Franciszek odprawił mszę w rzymskich katakumbach Pryscylii, miejscu pochówku chrześcijan w pierwszych wiekach. Przyznał, że po raz pierwszy w życiu wszedł do katakumb. Przypomniał prześladowanych chrześcijan, także w czasach komunizmu.

Papież podkreślił, że prześladowania chrześcijan nie minęły. Jak mówił, jest "wiele katakumb w różnych krajach, gdzie chrześcijanie muszą udawać, że organizują uroczystość z okazji urodzin, by odprawić eucharystię, bo jest to tam zabronione".

"Także dzisiaj są prześladowani chrześcijanie, więcej niż w pierwszych wiekach" - dodał Franciszek. Przypomniał, że "jest wiele krajów, w których być chrześcijaninem to przestępstwo, jest to zabronione, nie ma się do tego prawa".

Przywołał przykład zakonnicy w komunistycznej Albanii, która w ukryciu chrzciła dzieci w obozie reedukacyjnym. Ponieważ nie miała żadnego naczynia na wodę, nabierała ją z rzeki butem i w ten sposób udzielała chrztu - dodał.

Papież wskazywał, że tożsamość chrześcijan wyznaczają błogosławieństwa, a nie przynależność do ruchów czy stowarzyszeń. Skrytykował tych, którzy uważają się za "chrześcijan wysokiej klasy" i chcą mieć "uprzywilejowane miejsce".

Katakumby Pryscylii przy via Salaria przeszły do historii jako te, w których pochowano najwięcej chrześcijańskich męczenników. Swym układem korytarzy przypominają labirynt. Odkryto je w XVI wieku jako jedne z pierwszych rzymskich katakumb.

W ostatnich latach zostały odrestaurowane. Podczas tych prac oczyszczono laserowo freski i wyremontowano 700 sarkofagów oraz płyt nagrobnych.

Nazwa pochodzi od Pryscylli, która była, jak się przypuszcza, żoną rzymskiego konsula Acyliusza. Gdy przyjęła chrześcijaństwo, została skazana na śmierć przez cesarza Domicjana.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ akl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL