Solidarność

04.12.2019

Papież: NSZZ „Solidarność” był promotorem przemian w Polsce i poza jej granicami

Papież Franciszek. Fot. PAP/A. Guz Papież Franciszek. Fot. PAP/A. Guz

Papież Franciszek mówił w środę przedstawicielom władz „Solidarności”, że związek ten był „promotorem przemian politycznych i społecznych” w Polsce i „miał inspirujące znaczenie również poza jej granicami”. Prywatna audiencja odbyła się w Domu świętej Marty.

W spotkaniu z papieżem w Watykanie uczestniczyli członkowie prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność na czele z Piotrem Dudą oraz delegacja Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności. Obecny był między innymi włoski polityk Rocco Buttiglione.

W przemówieniu papież powiedział: "Dziękuję za wizytę z okazji zbliżającej się 40. rocznicy powstania w Polsce Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego +Solidarność+, który, jak pokazuje współczesna historia, był promotorem przemian politycznych i społecznych w Waszej ojczyźnie i miał inspirujące znaczenie również poza jej granicami".

Następnie Franciszek podziękował związkowcom za "służbę na rzecz dobra wspólnego i poszczególnych grup zawodowych w Polsce". Podkreślił, że "szczeremu poszukiwaniu dobra, prawdy i sprawiedliwości zawsze towarzyszy obecność Boża".

"Właśnie o tę obecność Boga i o nowe tchnienie Ducha Świętego dla swoich rodaków modlił się 40 lat temu święty Jan Paweł II, gdy wołał: Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi!" - mówił Franciszek przywołując homilię polskiego papieża wygłoszoną w 1979 roku w czasie mszy w Warszawie.

Franciszek wskazał, że oznaką otwartości na Bożego Ducha jest "postawa solidarności z osobami pozbawionymi niezbywalnych praw, przejawiająca się w różnych środowiskach nauki, pracy, w relacjach społecznych, ekonomicznych, politycznych oraz międzynarodowych".

Jak przyznał, słowo "solidarność" nieco się "zużyło" i czasami bywa "niewłaściwie interpretowane". "Ale oznacza o wiele więcej niż jakiś sporadyczny gest hojności. Jest to wrażliwość na głos sióstr i braci, których pozbawiono prawa do godnych człowieka warunków pracy, do godziwej zapłaty, niezbędnej na utrzymanie rodziny, do opieki zdrowotnej, czy do odpoczynku" - oświadczył.

Papież wyjaśnił zarazem, że Kościół prowadząc dialog z państwem i społeczeństwem "nie dysponuje rozwiązaniami dla wszystkich szczegółowych kwestii". "Jednakże - dodał - wespół z różnymi siłami społecznymi, wspiera propozycje bardziej odpowiadające godności osoby ludzkiej i dobru wspólnemu".

Franciszek wyjaśnił, że warunkiem pozytywnych zmian w strukturach społecznych jest przede wszystkim "zmiana mentalności, przekonań i postaw, wpajanych już w najmłodsze pokolenia". W przeciwnym razie, ostrzegł, "te same nowe struktury wcześniej czy później nie będą służyły dobru wspólnemu, a tylko wybranej grupie, i staną się skorumpowane, ociężałe i nieskuteczne, a nawet krzywdzące dla innych".

Swoje przemówienie papież zakończył słowami: "Proszę Boga o dary Ducha Świętego dla Was i dla wszystkich Członków Waszego Związku, by podejmowane przez Was inicjatywy zawsze były inspirowane chrześcijańską zasadą: +Jeden drugiego brzemiona noście+. Prosząc o wstawiennictwo Matkę Bożą Królową Polski, życzę, byście owocnie kontynuowali wasze dzieło towarzyszenia i wsparcia". (PAP)

sw/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL